MŽP: Zástupca Mestských lesov Tisovec žiada zrušiť Národný park Muránska planina

Zástupca Mestských lesov Tisovec a niektorí ďalší žiadajú zrušiť Národný park Muránska planina.
BRATISLAVA 5. marca (SITA) - Agentúru SITA o tom informoval v tlačovej správe hovorca ministerstva životného prostredia (MŽP) Tomáš Ferenčák. Envirorezort pritom vypracoval plán, podľa ktorého by sa 50 percent celkovej rozlohy parku malo stať bezzásahovým územím a odhaduje, že prípadným zrušením statusu národného parku by mohol región prísť o 1,2 miliónov eur.

MŽP a Štátna ochrana prírody SR predstavili v regióne projekt zonácie Národného parku Muránska planina, ktorý by sa stal prvým národným parkom na Slovensku spĺňajúcim vysoké medzinárodné štandardy. „Až 50 percent národného parku má tvoriť bezzásahové územie. Pričom 93 percent tejto najprísnejšie chránenej zóny leží na štátnych pozemkoch, v správe Lesov SR a predstavuje jedno z najvýznamnejších útočísk aj pre hlucháňa,“ informuje MŽP s tým, že zástupcovia Mestských lesov Tisovec žiadajú presný opak a chcú Národný park Muránska planina zrušiť.

Envirorezort upozorňuje, že v čase klimatickej krízy a straty biodiverzity by malo zrušenie parku následky na ochranu prírody v celom regióne. „Vylúčilo by to akékoľvek možnosti rozvíjať región na pilieroch udržateľného turistického ruchu tak, ako sa to darí napríklad v Slovenskom raji,“ píše sa v tlačovej správe s tým, že národný park nemôže byť pokladaný za továreň. Podľa MŽP sa obyvatelia regiónu nemusia obávať o stratu pracovných príležitostí, pretože väčšina navrhovanej bezzásahovej zóny leží na štátnych pozemkoch a vďaka novej legislatíve aj štátni obhospodarovatelia majú nárok na náhradu za obmedzenie bežného obhospodarovania. „Návrh zonácie preto ráta s ročnou náhradou za ušlý zisk vo výške viac ako milión eur pre subjekty v národnom parku. Štátny obhospodarovateľ sa tak v žiadnom prípade nedostane pod finančný tlak. Práve naopak, túto náhradu môžu využiť na zachovanie pracovných miest,“ dodáva MŽP.


Author postings SITA
You might also interested in
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
 • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

  Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.