RUŽOMBEROK: V prírodnej rezervácii Turícke dubiny pribudne takmer 34 kilometrov štvorcových územia bez výrubov

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) využilo predkupné právo a odkúpilo súkromný pozemok v prírodnej rezervácii Turícke dubiny pri obci Turík v okrese Ružomberok.
BRATISLAVA 7. februára (SITA) – V tlačovej správe o tom agentúru SITA informoval Slavomír Held z odboru komunikácie MŽP. Pozemok s rozlohou takmer 34 kilometrov štvorcových spadá pod kompetenčnú správu Tatranského národného parku (TANAP). Rezort životného prostredia zaň zaplatil 35-tisíc eur. Envirorezort uvádza, že na tomto území nebude povolená ťažba dreva. Celá plocha pozemku sa tak zaradí medzi bezzásahové zóny.

Proces odkúpenia pozemkov sa uskutočnil v súlade s uplatnením predkupného práva štátu na pozemky v chránených územiach. Prijatiu ponuky predchádzalo posúdenie vhodnosti pozemku na výkup.

Správa TANAP-u ocenila prírodné hodnoty ponúkaného pozemku. „Ochrana vzácnych lokalít musí byť našou prioritou, preto aj v prípade povoľovania náhodnej ťažby v chránených územiach dbáme napríklad na to, aby sa nevykonávala počas obdobia hniezdenia vtákov a vyvádzania mláďat,“ uviedol riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko.

S vykupovaním pozemkov na základe predkupného práva štátu začal envirorezort od roku 2017. Na odkúpených pozemkoch nepovoľuje ťažbu dreva ani neudeľuje žiadne výnimky. MŽP takýmto spôsobom za posledné tri roky získalo pozemky napríklad v Slovenskom krase, v Malej Fatre, v Slovenskom raji, Poloninách či Národnej prírodnej rezervácii Choč. MŽP avizuje, že využívanie predkupného práva a získavanie súkromných pozemkov do vlastníctva štátu chce vykonávať aj v budúcnosti.


Author postings SITA
You might also interested in
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
 • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

  Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.