ENVIRO: MŽP hodnotí rok 2019 ako akčné obdobie, ktoré prinieslo výsledky

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) hodnotí rok 2019 ako akčné obdobie, ktoré prinieslo výsledky.
BRATISLAVA 28. decembra (SITA) – V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Za významný krok považuje predovšetkým schválenie zákona o zálohovaní PET fliaš. Slovensko sa tak stane prvou krajinou v strednej Európe, ktorá bude zálohovať plastové fľaše a plechovky.

Zálohovanie má byť spustené od 1. januára 2022. Podľa Sólymosa ide o zásadnú zmenu, ktorá sa odzrkadlí aj na správaní ľudí. „Keď som bol v Chorvátsku, videl som malé deti, ktoré nosili PET fľaše vo veľkých vreciach a následne ich kládli do automatov, aby za ne dostali kuny. Celý systém teda bude finančne motivovať ľudí, aby fľaše vracali a nezahadzovali v prírode,“ povedal László Sólymos.

Ochranu životného prostredia má posilniť aj novela zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorú v septembri schválili poslanci. Novela zakazuje plošný výrub lesov na území národných parkov. Pre lepšiu kontrolu chce MŽP do konca roku 2020 spustiť mobilnú aplikáciu, cez ktorú si budú môcť ľudia vyhľadať informácie o ťažbe dreva v lesoch, a overiť si, či je konkrétna ťažba dreva legálna. Prípadné porušenia zákona budú môcť nahlásiť priamo cez aplikáciu. „Bol to boj, no pohľad na niektoré naše národné parky bol asi najsilnejší argument,“ vysvetľoval Sólymos.

Dodržiavanie zákona o ochrane prírody na Slovensku kontrolujú Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) i polícia. Tá sa trestnou činnosťou súvisiacou so životným prostredím zaoberá od roku 2005. V apríli 2019 oznámilo Prezídium Policajného zboru vznik samostatnej environmentálnej polície, ktorá bude mať vo svojich radoch zatiaľ 105 ľudí – jedného vyšetrovateľa a jedného policajta na každom okresnom riaditeľstve Policajného zboru a sedem vyšetrovateľov na každom krajskom riaditeľstve polície.

V oblasti medzinárodnej spolupráce úspešne hodnotí napríklad usporiadanie medzinárodného fóra EU Clean Air Forum v Bratislave 28. a 29. novembra v Bratislave. „Tvrdo sme pracovali na tom, aby sme mohli na Slovensku privítať špičku medzi európskymi aj svetovými odborníkmi na problematiku znečistenia ovzdušia. Už to, že si Európska komisia vybrala Bratislavu je pre nás veľká prestíž a signál, aké renomé si Slovensko získalo,“ dodal Sólymos.

MŽP v roku 2019 schválilo aj zákon o nepôvodných inváznych druhoch. Ten nariaďuje občanom konkrétne opatrenia, ktorými možno zabrániť rozmnožovaniu rastlín a živočíchov, ktoré sa na Slovensku pôvodne nevyskytovali, no svojou agresívnou povahou ohrozujú pôvodnú slovenskú faunu a flóru. Zákon umožňuje Štátnej ochrane prírody a ňou povereným osobám vstupovať aj na cudzie pozemky, ak sa na nich nachádza nepôvodný druh, ktorý by mohol predstavovať ohrozenie.

V januári vstúpila do platnosti novela zákona o odpadoch, ktorá motivačne nastavila poplatky za skládkovanie tak, aby zvýhodnila obce, ktoré triedia. Naopak, obce, ktoré netriedia, si tak priplatia. Opatrenie má motivovať obce k lepšiemu separovaniu odpadu.


Author postings SITA
You might also interested in
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
 • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

  Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.