TATRY: V lesoch Tatranského národného parku vyvrátil silný vietor odhadom 6,5 tisíca stromov

Lesníci škody postupne sumarizujú
(TANAP). Na území v správe Štátnych lesov TANAPu vyvrátil a polámal odhadom viac ako šesť a pol tisíc stromov. Informovala o tom dnes koordinátorka vonkajšej komunikácie štátnych lesov Martina Petránová, podľa ktorej sa však toto číslo ešte môže zmeniť, keďže lesníci škody stále mapujú. "Zatiaľ najviac spadnutých stromov hlásili z ochranného obvodu Podspády, kde vietor poškodil približne 2 000 metrov kubických drevnej hmoty a ďalších zhruba 1 500 metrov kubických zaevidovali v oblasti Tatranskej Javoriny. Štátne lesy TANAPu zaznamenali škody aj na Orave, kde vietor zničil celkovo 1 500 metrov kubických drevnej hmoty. Zverovka, Habovka i Oravice totiž rozsah kalamity odhadli zhodne na päťsto kubíkov," uviedla. Najlepšie obišla centrálna časť Tatier, ktorej sa silný nárazový vietor vyhol, spadnuté stromy v tejto oblasti zaznamenali len ojedinele.

Lesníci škody postupne sumarizujú, keďže zatiaľ sa nedostali do všetkých lokalít, ktoré zasiahol vietor. V teréne sú tiež pracovníci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu. "Postupne si prechádzajú jednotlivé turistické chodníky a popadané stromy odstraňujú. Prioritu majú, samozrejme, trasy, na ktoré sa nevzťahuje sezónna uzávera. Turisti by teda mali počítať s tým, že niektoré úseky môžu byť dočasne nepriechodné, respektíve ťažšie priechodné," upozornila Petránová. Štátne lesy TANAPu ako správca turistických chodníkov na území Tatranského národného parku aj preto žiadajú návštevníkov, aby zvýšili opatrnosť pri pohybe vo vysokohorskom prostredí a rešpektovali pokyny pracovníkov, ktorí pracujú na spriechodnení turistických chodníkov.


Author postings SITA
You might also interested in
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
 • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

  Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.