TATRY: Štátne lesy TANAPu mapujú škody po silnom vetre

Silný vietor a dážď hlásia aj na dnes, turisti by mali zvážiť túry
TANAP monitoruje situáciu a mapujú škody, ktoré na jeho území napáchal silný vietor v noci z utorka na dnes. „Vietor zasiahol najmä Oravu a Tatranskú Javorinu, centrálnu časť doteraz obišiel,“ uviedla pre agentúru SITA koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAPu Martina Petránová. Stromy pod náporom silného vetra popadali aj na Orave medzi Zubercom a Zverovkou, cesta je už ale prejazdná. Problémy mali aj Oravice a Habovka.

Petránová pripomenula, že silný vietor a dážď hlásia meteorológovia aj na dnešný deň. „Prosíme turistov, aby zvážili túry a radšej si ich naplánovali na iné dni,“ dodala.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre Popradský okres výstrahu 1. stupňa pred vetrom na horách, platiť má oddnes 13. novembra od 14:00 do 6:00 14. novembra. V polohách nad 1 300 metrov možno miestami očakávať vietor, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 110 až 130 km za hodinu. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, no predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo. Výstraha 2. stupňa pred silným vetrom platí pre polohy nad 1 800 metrov od 16:00 stredy 13. novembra do polnoci 14. novembra. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.


Author postings SITA
You might also interested in
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
 • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

  Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.