ENVIRO: Lesníci pokračujú vo výsadbe stromčekov, prirodzená obnova lesov je podľa ochranárov vhodnejšia

Za posledný rok vysadili Lesy SR za pomoci dobrovoľníkov približne 15 miliónov stromčekov na celom Slovensku
BRATISLAVA 24. októbra (SITA) – Lesníci s pomocou dobrovoľníkov vysádzajú milióny mladých stromčekov po celom Slovensku. Tento víkend plánujú sadiť v Gaderskej doline (okr. Martin) v Národnom parku Veľká Fatra. Ako na svojej internetovej stránke informuje štátny podnik Lesy SR, zalesňovanie sa koncentruje najviac na obnovu borovicových porastov na Záhorí a taktiež na obnovu plôch po podkôrnikovej kalamite v Nízkych Tatrách, Slovenskom Rudohorí, na Kysuciach a v Turci. Najviac vysádzajú buk, dub, javor, z ihličnanov smrek, borovicu aj jedľu. Ochranári argumentujú, že prirodzená obnova lesov by bola vhodnejšia.

Umelá výsadba sadeníc pôvodných drevín sa podľa Lesov SR robí najmä na plochách po vykonanej ťažbe alebo na plochách, kde predchádzajúce zalesňovanie nebolo úspešné. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Lesov SR Pavel Machava, za posledný rok vysadili približne 15 miliónov stromčekov. „Ide o lesnícke opatrenie, ktoré sa aplikuje v celosvetovom meradle. V poslednom čase vzniklo na celom svete množstvo iniciatív, ktoré do výsadby lesov zapájajú aj občanov. Aj Lesy SR rozvíjajú podobné aktivity,“ povedal Machava. Štátny podnik podľa neho registruje veľa podnetov od firiem aj občanov, ktorí sa „chcú zapájať do výsadby a podporiť tak zdravé lesy“.

Ako pre agentúru SITA uviedol Karol Kaliský z iniciatívy My sme les, za intenzívnym sadením stromčekov štátnymi lesmi je treba vidieť aj veľkoplošnú ťažbu miliónov stromov v chránených územiach v uplynulých rokoch. Ekologicky vhodnejším riešením namiesto sadenia stromčekov je podľa Kaliského umožniť prirodzenú obnovu lesa. „Pre zachovanie funkcií lesa je najdôležitejšia kontinuita, čiže nepretržitosť jeho vývoja. Lesníci túto kontinuitu veľkoplošnou ťažbou stromov nevyhnutne narušia,“ zdôraznil ochranár. Vysvetlil, že plnohodnotný les nie sú len stromy, ale je to zložitý ekosystém tvorený tisíckami lesných druhov a ich vzájomnými vzťahmi. „Keď raz tieto vzťahy narušíme veľkoplošnou ťažbou, tak les zničíme a lesné druhy miznú,“ myslí si Kaliský. Dodal, že stromčeky vysadené človekom dávajú základ len ďalším umelým plantážam, ale nie prirodzenému lesu, aký by vytvorila príroda. Les sa podľa Kaliského vysádza najmä vtedy, keď človek odstráni staré stromy na veľkej ploche, zdevastuje pôdu a prirodzená schopnosť obnovy sa oslabí. Výsledkom sú však menej stabilné a tiež menej rozmanité lesy.

Podľa ochranára Erika Baláža (Spolu) vysádzanie stromov vnímajú ľudia ako pomoc lesu, no často to pomoc nie je. „Platí to špeciálne pre národné parky, kde sa takisto vo veľkom sadí,“ vyhlásil na sociálnej sieti. Lesníci podľa neho sadia najmä hospodársky žiadané druhy stromov namiesto tých, ktoré by vybrala príroda sama. Vysvetlil, že na ťažbou zničené miesta je treba vysadiť najprv takzvané pionierske druhy drevín, ako sú jarabiny, brezy, vŕby, topole či jelše. „Tie „opravia“ pôdu a vytvoria tieň potrebný pre ďalšiu generáciu stromov. Pod nimi môže postupne vznikať rôznoveký a rozmanitý les,“ uviedol.

Lesy SR na svojej stránke pozývajú dobrovoľníkov na sadenie stromčekov v Gaderskej doline pri obci Blatnica v okrese Martin. Stretnutie je v sobotu, 26. októbra o 8:00 pri vstupnej bráne do Gaderskej doliny.


Author postings SITA
You might also interested in
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
 • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

  Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.