ENVIRO: Lesníci chcú chrániť ohrozeného hlucháňa aktívnym prístupom

Bezzásahové územia často nie sú najlepším riešením ochrany ohrozeného hlucháňa, tvrdia lesní odborníci z Národného lesníckeho centra (NLC) vo Zvolene.
ZVOLEN 22. februára (SITA) – Ako na dnešnom stretnutí s novinármi uviedol Jozef Bučko z NLC, ktorý sa dlhodobo zaoberá problematikou hlucháňa, bezzásahovosť odporúčaná ochranármi má svoje riziká a preto lesníci odporúčajú skôr aktívny prístup. „Na rozdiel od bezzásahovému režimu vieme premeniť prostredie v hlucháních lokalitách vo veľmi krátkom čase a aj na relatívne veľkých plochách,“ uviedol s tým, že takto je možné aktívne rozširovať vhodný životný priestor hlucháňa. Okrem biotopu sú podľa odborníkov jedným z významných faktorov poklesu stavov hlucháňa aj predátori.

Do bezzásahovej zóny sú často zahrnuté aj porasty nevyhovujúce hlucháňom vekom, ani priestorovou štruktúrou. Tento živočích však nemá čas čakať, kým sa porast prirodzene preriedi a podľa Bučka je potrebné k oblastiam, kde chceme podporiť hlucháňa, pristupovať citlivo, ale aktívne. Ochranu je potrebné skĺbiť s lesníctvom a životom vidieckeho obyvateľstva, nie ich stavať proti sebe. Navrhuje každé územie rozdeliť na oblasti s ešte vhodnými podmienkami pre hlucháňa a oblasti s potenciálne vhodnými podmienkami. V tých prvých odporúča vykonávať minimum zásahov, prípadne prijať bezzásahovosť. Druhé oblasti s potenciálne vhodnými podmienkami je možné podporiť aktívnymi zásahmi. Ide o presvetlenie lesa a vytvorenie ďalších vhodných zásahov, ktoré podporia existenciu hlucháňa v danej lokalite.

„Proces však nebude úspešný, ak sa okrem prostredia nebudeme dostatočne zaoberať aj predátormi a možnosťou, ako financovať zvýšené finančné výdavky a ekonomickú ujmu na hospodárení,“ doplnil Bučko. Spolu s ďalšími lesníkmi upozornil aj na nutnú kontrolu stavu prirodzených predátorov, ktorí sú tiež zodpovední za úbytok hlucháňa. V súčasnosti je premnožená diviačia zver, pričom veľké škody robia aj zvýšené stavy medveďov, kún, líšok, krkavcov, myšiakov, sov dlhochvostých, ale aj nenápadná sojka škriekavá.

Stabilizovať populáciu tetrova hlucháňa na Slovensku a zastaviť klesajúci trend stavu tohto kriticky ohrozeného druhu, ktorý je na pokraji vymretia, je hlavným cieľom programu envirorezortu záchrany hlucháňa hôrneho na roky 2018 až 2022, ktorý vstúpil do platnosti v apríli minulého roka. Program záchrany obsahuje údaje o rozšírení hlucháňa, o jeho biologických a ekologických nárokoch a faktoroch ohrozenia a stanovuje tiež šesť strategických cieľov a 14 opatrení na jeho záchranu. Medzi ne patrí napríklad zastavenie straty vhodných biotopov hlucháňa ako aj zvýšenie ich kvality a rozlohy či obmedzenie negatívneho vplyvu predácie a vyrušovania. Dokument má zároveň slúžiť okresným úradom životného prostredia pri určovaní vhodných spôsobov hospodárenia v chránených územiach.

Hlavnou príčinou veľkého poklesu populácie hlucháňa je podľa ochranárov intenzívna ťažba dreva v horských oblastiach a úbytok starých lesov. Od roku 1972 klesla populácia hlucháňa na Slovensku asi o 76 percent, pričom trend pokračuje. V roku 1972 uvádzali štatistiky 3 697 jedincov, v roku 2015 iba maximálne 900 jedincov. Jeho súčasná populácia sa u nás podľa ochranárov odhaduje na 646 až 866 jedincov a podľa poľovníckej štatistiky je to okolo tisíc jedincov. Za posledných 10 rokov v niektorých územiach Slovenska, napríklad v Strážovských vrchoch, Vtáčniku, Považskom Inovci, Čergove a Javorníkoch hlucháň úplne vyhynul. Posledné jedince dožívajú v Kremnických vrchoch, Malej Fatre, vo Volovských vrchoch, v Slovenskom raji a na Poľane. Prudký pokles počtu nastal aj v Nízkych Tatrách, ktoré sú kľúčové pre prežívanie tohto druhu.


Author postings SITA
You might also interested in
 • Štátne lesy zmäkli. Mnohé prešľapy odhalené NKÚ uznali a sľubujú nápravy

  Keď minulý týždeň Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) zverejnil prešľapy štátnych Lesov SR proti hospodárnemu nakladaniu so zverených majetkom, tie sa spolu s ministerstvom pôdohospodárstva na čele s Gabrielou Matečnou (SNS) najskôr ohradili, že v záveroch úradu vidia faktické nezrovnalosti a mnohé veci si s ním ešte musia vysvetliť. Teraz však rétoriku menia. V dnešnej širšej reakcii na kontrolu totiž viaceré výčitky NKÚ, na ktoré už dlhšie upozorňoval aj TREND a iné média, uznali a chcú zjednať nápravu.
 • Veľké odkrývanie hriechov lesníckych papalášov

  Vlaňajšia kontrola Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR na pôde štátnych lesných podnikov bola jednou z najväčších v histórii úradu.
 • Ako unikajú peniaze zo štátnych lesov

  Takto tiež vyzerá hospodárenie Lesov SR. A nie sú to len zistenia médií, ale aj závery veľkej kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Zneužívanie štátnej firmy v prospech ľudí napojených na politikov, o ktorom sa na Slovensku hovorí už roky, je realitou. Najhoršie je to, že o čo viac peňazí „uteká“ zo štátnych lesných podnikov, o to menšie zdroje majú na samotné lesy.
 • Dosť bolo propagandy a pokrivených manažérov

  Lacnejšie drevo pre najväčších odberateľov, protekčne zúžené súťaže na rôzne služby pre vopred jasných víťazov, tolerovanie neplatičov či laxné stráženie obchodných záujmov. Médiá na takéto praktiky štátnych lesných podnikov upozorňujú už roky naprieč takmer všetkými vládnymi garnitúrami.
 • NKÚ odhalil v štátnych lesoch protekčné audity pre Kiňa i lacné drevo pre Fiľa

  Banskobystrická audítorská firma BDR získala na jeseň 2015 od štátnych Lesov SR, ktoré spravujú takmer polku lesov v krajine, trojročný kontrakt na audit za 880-tisíc eur. Udialo sa to iba štyri mesiace pred vtedajšími parlamentnými voľbami. Išlo o celkom zaujímavý kontrakt, keďže napríklad vlani boli celkové tržby firmy BDR asi 1,8 milióna eur. Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) „slušnosť“ tohto kontraktu spochybňuje.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.