Novela o nájme poľnohospodárskych pozemkov by mala pomôcť menším farmárom

Poslanci NR SR dnes rokovali aj o novele zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov z dielne koaličných poslancov zo strany Most-Híd a SNS.
BRATISLAVA 3. decembra (SITA) - Navrhovaná novela uľahčuje prístup menších farmárov, ktorí sú vlastníkmi poľnohospodárskych pozemkov, k pozemkom. A to v prípade, ak sa stali vlastníkmi pôvodných pozemkov prevodom alebo prechodom vlastníckeho práva, za ktoré bol vyčlenený náhradný pozemok, avšak rozhodnutie pôvodného vlastníka, ktorým bol vyčlenený náhradný pozemok, stratilo platnosť, a to práve z dôvodu zmeny vlastníckeho práva k pôvodnému pozemku.

Poslanecký návrh je reakciou na požiadavky praxe tak, aby náhradné pozemky užívané aj po strate platnosti rozhodnutia o vyčlenení náhradných pozemkov z dôvodu prechodu alebo prevodu pôvodného pozemku boli užívané na základe právneho titulu, ktorým bude nové rozhodnutie okresného úradu, pozemkového a lesného odboru. „Predchádzajúca novela zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov v znení účinnom od 1. mája 2018 sa v praxi stretla s búrlivými reakciami najmä menších farmárov, ktorí užívali náhradné pozemky. Preto sme prišli s ďalšou novelou tohto zákona, ktorý už roky robí farmárom problémy,“ uviedli v predkladacej správe poslanci z SNS a Most-Híd.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky zastáva názor, že vzhľadom na aplikačné problémy, ktoré vyvstali z praxe, bude potrebné poslanecký návrh doplniť o ďalšie ustanovenia, aby sa zjednotili procesné ustanovenia vzniku podnájomného vzťahu. Tieto pripomienky agrorezortu zahrnuli vo svojom pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu poslanci NR SR za stranu Most-Híd Peter Antal a za stranu SNS Tibor Bernaťák. O novele zákona budú poslanci hlasovať vo štvrtok o 17:00. Účinnosť novely sa navrhuje po pripomienkach koaličných poslancov od 1. februára 2019.

Strana SaS chce cez svoje pozmeňujúce návrhy zabezpečiť, aby sa predišlo situáciám, keď nájomca zámerne blokuje celú situáciu tým, že vydáva nevhodne situované pozemky, teda aby podnájomný pozemok bol prednostne vydaný tam, kde už doterajší vlastník niečo užíva, alebo kde v minulosti mal náhradné užívanie. Zároveň strana navrhuje aj to, aby nájomca v celom rozsahu znášal náklady, keď právne vydáva náhradné pozemky do podnájmu.

Poslanec NR SR za OĽaNO Martin Fecko predložil niekoľko pozmeňujúcich návrhov, no požaduje najmä podporu mladých poľnohospodárov, mikropodnikov a iných poľnohospodárov znížením výmery pozemkov nájomcu vhodných na špeciálnu rastlinnú výrobu alebo živočíšnu výrobu v rozsahu podľa osobitného predpisu aj pre prenajaté pozemky vo výmere 1 až 100 hektárov, a to najviac o 3 %.


Author postings SITA
You might also interested in
 • Únos štátu po poľovnícky: Ako papaláši cez úrady obrali urbárnikov o revír

  Poľuje iba každý stý Slovák, a tak väčšinu ľudí súboje poľovníckych partií o revíry nijako zvlášť nezaujímajú. Úplne iný rozmer však tieto boje nadobúdajú, ak v nich niekto prichádza o revír aj vďaka zneužitiu právomocí úradov a štátnych lesných podnikov, ktoré ich spravujú. Vtedy už ide o „únos štátu“ v prospech oponenta, a ten sa môže zopakovať v ktorejkoľvek oblasti života. Slušným ľuďom tak ostáva iba veľká nechuť, lebo spravodlivosť majú zasa hľadať len u toho istého štátu.
 • IKEA postavila inteligentnú fabriku

  V závode Flatline v Malackách beží už šiesty rok rozsiahly projekt digitalizácie a automatizácie výroby. V súčasnosti pokračuje robotizáciou nadväzujúcich procesov.
 • Drevári sa udomácňujú v pokojných vodách

  Jeden z najviac krízou postihnutých sektorov sa nevedel dlho dostať z marazmu. No po predvlaňajšku zopakoval ďalší výborný rok aj vlani. Za dva roky sa dostal takmer na svoju predkrízovú výkonnosť. Reč je o slovenskom drevárstve, ktoré je zamerané na produkciu stavebného dreva i na polotovary pre nábytkárov.
 • Nemecké Asko pridá na Slovensku štyri nové predajne

  Záujem nadnárodných predajcov nábytku o Slovensko neutícha. Len nedávno nemecký predajca nábytku Sconto oznámil, že ešte túto jeseň otvorí svoju štvrtú predajňu v Žiline. Na ďalšiu expanziu sa chystá aj ďalšia nemecká sieť Asko. K jej terajším šiestim slovenským predajniam majú v pribudnúť ďalšie štyri.
 • Slovensko aj Žiga konečne vyvážajú do zahraničia výrazne menej dreva ako donedávna

  Najväčším neduhom domáceho lesnícko-drevárskeho biznisu je už dlhodobo vývoz veľkých objemov surového dreva do cudziny. Pridaná hodnota i pracovné miesta pri spracúvaní "slovenského" dreva sa tak tvoria až v zahraničí. Najmä v Rakúsku a Česku. Aspoň posledné roky však dochádza aj k veľmi dynamickému poklesu exportov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.