AGRO: Takáč v parlamente rozptýlil fámy o nelegálnom postupe Lesov SR pri záchrane stromov na Horehroní

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč vystúpil pred Výborom Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, kde ozrejmil zákonný postup pri uzatváraní zmlúv štátneho podniku Lesy SR s dodávateľmi.
BRATISLAVA 21. júna (SITA) - Takáč tak rozptýlil fámy o nelegálnom postupe Lesov SR. Minister upozornil, že hlavný dôvod na zvýšenie spracovateľských kapacít je pomalý postup sanácie postihnutých porastov ako aj prírastok kalamity, ktorý je vyšší než kapacity zazmluvnených spoločností.

Šéf agrorezortu oznámil, že Lesy SR rokovali s troma uchádzačmi bez ich vzájomného vedomia, čo je v mimoriadnej situácii legislatívne povolené pre rýchlosť konania. „Zákon umožňuje vyzvať na rokovanie len jedného uchádzača a zadať zmluvu ‚napriamo‘. Napriek tomu Lesy SR rokovali až s tromi uchádzačmi bez toho, aby títo navzájom o sebe vedeli. Predmetom rokovania boli najmä technické, administratívne a finančné podmienky, pričom smerodajná bola predovšetkým cena za lesnícke činnosti,“ zdôraznil Takáč.

Ako dodal, aktuálne situáciu rieši 105 spoločností, ktoré za prvé štyri mesiace roka 2024 vyťažili 290-tisíc kubických metrov dreva, zatiaľ čo prírastok bol až 530-tisíc kubických metrov. Ján Mizerák, výrobnotechnický riaditeľ Lesov SR vysvetlil, že vysoký podiel porastov možno spracovať len špeciálnou technológiou v náročných terénnych podmienkach. „Čas hrá proti nám, aj preto dodávatelia garantujú práce nadčas, počas víkendov i štátnych sviatkov a zabezpečujú aj strážnu službu,“ uviedol Mizerák.

Minister Takáč zdôraznil, že treba konať rýchlo, aby sa zachránili ešte zdravé lesy pred lykožrútom. „Našou úlohou je konať čo najrýchlejšie, aby sme zachránili ešte zdravé lesy, aby sme zachránili Poľanu,“ uviedol Takáč. Doplnil, že rýchlou asanáciou sa preruší vývoj lykožrúta a minimalizuje chemické ošetrenie, čo je dôležité pre ochranu prírody a povrchových zdrojov pitnej vody. Polícia už vyšetruje ministrove trestné podanie v súvislosti s neriešením kalamity na Horehroní.


Author postings SITA
You might also interested in
 • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

  Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
 • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

  Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
 • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

  Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
 • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

  Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.