BRATISLAVA: Enviropolicajti obvinili muža za nelegálny výrub a krádež dreva v Bratislave

Vyšetrovateľ enviropolície Národnej centrály osobitných druhov kriminality Prezídia PZ obvinil páchateľa z okresu Senec pre trestný čin porušovania ochrany stromov a krov v súbehu s prečinom krádeže.
BRATISLAVA 7. júna (SITA) - Ako informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek, obvinený ešte v prvej polovici roku 2023 v Bratislave, v katastrálnom území Vinohrady, na pozemkoch vo vlastníctve Hlavného mesta Bratislava bez súhlasu vyrúbal 21 stromov dubu, javora a čerešne. Drevo z týchto stromov následne spracoval a predal zatiaľ nezisteným osobám ako palivo.

„Týmto protiprávnym konaním obvinený spôsobil škodu na životnom prostredí vyčíslenú na takmer 30 000 eur a škodu na drevnej hmote vyčíslenú na viac ako 700 eur. V prípade dokázania viny hrozí páchateľovi trest odňatia slobody do výšky 5 rokov,“ dodal Hájek.

Polícia upozorňuje občanov, že akékoľvek zásahy do životného prostredia, vrátane pílenia stromov, sú upravené príslušnými právnymi predpismi a podľa rozsahu škody môže byť takéto konanie kvalifikované ako trestný čin.


Author postings SITA
You might also interested in
 • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

  Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
 • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

  Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
 • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

  Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
 • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

  Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.