ENVIRO: V lesoch sa nachádza milión kubíkov dreva napadnutých lykožrútom. Lesníkom bráni v zásahu zákon, tvrdia

V slovenských lesoch sa aktuálne nachádza viac než milión kubíkov popadaného dreva, ktoré je živnou pôdou pre výskyt lykožrúta. Lesom tak hrozí premnoženie hmyzu, ktorý by mohol infikovať aj zdravé stromy.
BRATISLAVA 23. marca (SITA) – Uviedlo to Národné lesnícke centrum (NLC) v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslal Ján Lichý z odboru komunikácie centra. Lesníci upozorňujú, že kalamitné drevo sa nachádza prevažne v lesoch, ktoré sú v 2. a 3. stupni ochrany, takže bez povolení zo strany príslušných orgánov majú zviazané ruky a nemôžu konať. Škody by podľa nich mohli dosahovať milióny eur.

Aby sa premnoženiu lykožrúta zabránilo, je potrebné popadané kalamitné drevo spracovať. Podľa NLC však Štátna ochrana prírody (ŠOP) lesníkom potrebné opatrenia zakazuje. „Bez ohľadu na aktuálnu ekonomickú alebo právnu situáciu je základným nevyhnutným a absolútne rozhodujúcim opatrením na zabránenie lykožrútovej kalamity spracovanie takto napadnutého dreva,“ informuje centrum.

Zároveň dodáva, že čas je jedným z rozhodujúcich faktorov, ale dôležité povolenia na spracovanie dreva zo strany väčšiny kompetentných orgánov neprichádzajú. Niektoré štátne orgány zase spracovanie dreva povolili, avšak v termíne od augusta či neskôr. „Z pohľadu ochrany lesa sú opatrenia proti lykožrútovi vykonané neskoro úplne zbytočné, pretože v tom období budú napadnuté ďalšie okolité zdravé stromy, a to v počte niekoľko násobne prekračujúcom počiatočný stav,“ dodáva NLC.

Lesnícka ochranárska služba (LOS) upozorňuje, že súčasný stav v tejto oblasti je legislatívne nastavený tak, že dôjde v krátkej dobe k veľkému premnoženiu podkôrneho hmyzu v smrekových lesoch, ktoré sa nebude dať zastaviť bez veľkých národohospodárskych strát. Krajina tak môže prísť o milióny eur zničením kvalitného dreva stojaceho v našich smrekových hospodárskych lesoch.

NLC je štátna príspevková organizácia, ktorá organizačne podlieha Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV SR). Metodicky ju usmerňuje Sekcia lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV SR. NLC vzniklo 1. januára 2006 zlúčením troch príspevkových organizácií, ktorými boli Lesnícky výskumný ústav Zvolen, Lesoprojekt Zvolen a Ústav pre výchovu a vzdelávanie pracovníkov lesného a vodného hospodárstva SR Zvolen. NLC sa zaoberá lesníckou vedou, výskumom v oblasti lesného hospodárstva, poradenstvom, vzdelávaním v oblasti lesníctva a praktickým vykonávaním lesného hospodárstva.


Author postings SITA
You might also interested in
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.