KOŠICE: Podľa MŽP sa v súvislosti s prírodnou rezerváciou Morské oko šíria hoaxy, lesoochranári odovzdali hromadnú pripomienku

Ministerstva životného prostredia (MŽP) upozorňuje, že v súvislosti s prírodnou rezerváciou Morské oko vo Vyhorlatských vrchoch sa šíria hoaxy.
BRATISLAVA 17. februára (SITA) – Uviedlo to MŽP v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslal hovorca rezortu Tomáš Ferenčák. Podľa envirorezortu sa v súčasnosti objavujú na verejnosti viaceré informácie, ktoré nie sú pravdivé. Ide napríklad o tvrdenie, že ministerstvo chce umožniť výstavbu v časti lokality Morské oko. Rovnako sa vraj vyhlásenie prírodnej rezervácie Vihorlatský prales vykonáva narýchlo, pár dní pred voľbami.

MŽP upozorňuje, že podľa predloženého návrhu na vyhlásenie prírodnej rezervácie Vihorlatský prales patrí časť s Morským okom do zóny B, v ktorej platí, v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny, štvrtý stupeň ochrany. Ten zakazuje napríklad lov zvery, rúbanie drevín či umiestňovanie stavieb. „Na návrhu, ako zaistiť hranice a adekvátnu ochranu Karpatských bukových pralesov (kam patrí aj Morské oko), rezort pracoval vyše dvoch rokov. Návrh po všetkých pripomienkových konaniach v októbri 2019 schválila vláda pre potreby UNESCO. V aktuálne pripravovanom nariadení sa v danej veci od roku 2019 nič nezmenilo,“ uvádza MŽP v tlačovej správe. Envirorezort pripomína, že v uplynulom roku boli šírené informácie o tom, že na Morskom oku plánuje Štátna ochrana prírody SR strieľať bobrov a jazdiť na skútroch.

Informácie o možnej výstavbe, love zvery či ťažbe dreva prinieslo lesoochranárske zoskupenie Vlk 13. februára prostredníctvom statusu na sociálnej sieti. Zástupcovia zoskupenia dnes na MŽP odovzdali hromadnú pripomienku s vyše 62-tisíc podpismi, ktorou vyjadrujú nesúhlas s vyradením vodnej plochy Morského oka a dvadsiatimi hektármi lesa z piateho stupňa ochrany. Lesoochranárske zoskupenie VLK zároveň podalo podnet na centrálu UNESCO i mimovládne organizácie, ktoré sa v Európskej únii zaoberajú ochranou lesov.


Author postings SITA
You might also interested in
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
 • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

  Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.