Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska podporuje výstražný štrajk UNAS

Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska podporuje výstražný štrajk UNAS
BRATISLAVA 6. januára (SITA) - Únia ako reprezentant viac ako milióna súkromných vlastníkov pôdy, vlastniacich takmer 1 milión hektárov lesov na Slovensku, o ktoré sa stará viac ako 3000 subjektov malých a mikropodnikov – urbárov alebo iných druhov spolkov, ktoré sú v mnohých dedinách kľúčovým prvkom lokálnej ekonomiky a jedným z mála možností vytvárajúcich príjem pre miestne obyvateľstvo, sa v plnom rozsahu pripája k výstražnému štrajku autodopravcov," uviedol pre agentúru SITA predseda ÚRZVNLS Milan Ovseník.

Únia s obavou vníma snahy Ministerstva životného prostredia SR o ďalšie zaťažovanie nielen lesomajiteľov, ale už aj prepravcov ich vyprodukovaných komodít – dreva či štiepky. "To opätovne prinesie zvýšené náklady pre prepravcov, čo v konečnom dôsledku pocítia aj lesomajitelia – nemožnosťou dosiahnuť vyššie speňaženie vlastnej produkcie na zlepšenie životných a pracovných podmienok pri starostlivosti o národné bohatstvo Slovenska – lesy," ozrejmil Ovseník.

Únia podporuje výstražný štrajk Únie autodopravcov Slovenska, pretože mnohí z nich sú pre úniu dôležitými partnermi - pri preprave materiálov na stavbu a opravu lesných ciest, pri preprave agroproduktov v prípade lesopoľných fariem. "No najmä preto, že ich členovia, prepravcovia dreva a výrobkov z neho, sú kľúčovými aktérmi v hodnotovom reťazci lesy - drevo - energia," dodal Ovseník.

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) sa rozhodla zorganizovať štrajk v utorok 7. januára 2020 pre nespokojnosť s podmienkami v cestnej doprave. Agentúru SITA o tom informoval Stanislav Skala z UNAS-u s tým, že konanie protestnej akcie schválili autodopravcovia na stretnutí v Hornom Hričove (okres Žilina). "Dôvodom prijatia tohto krajného opatrenia je dlhodobo sa zvyšujúce zaťaženie v cestnej dani, spotrebnej dani, dani z minerálnych olejov (pohonných látok) a odhalenia Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) o nehospodárnom výbere mýta," uviedol Skala.


Author postings SITA
You might also interested in
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
 • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

  Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.