ENVIRO: Iniciatíva My sme les podala v roku 2019 pätnásť podnetov, jej ciele vláda nenaplnila

Iniciatíva My sme les podala v roku 2019 pätnásť podnetov na Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP).
BRATISLAVA 3. januára (SITA) – V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol člen iniciatívy Karol Kaliský. Organizácia počas uplynulého roka zaznamenala ťažbu dreva v ôsmich lokalitách, ktoré boli európskou legislatívou vyhlásené za celoplošné územia na ochranu hlucháňa, a teda za územia, do ktorých sú neprípustné akékoľvek ľudské zásahy. Hoci SIŽP podnety preverila a ťažbu dreva na chránených územiach pozastavila, nekonštatovala žiadne porušenie zákona. Zástupcovia iniciatívy My sme les sa preto v novembri spolu s občianskym združením SOS/Birdlife Slovensko obrátili s rozšírenou sťažnosťou na Európsku komisiu (EK).

Pri svojom založení si v roku 2017 nezisková organizácia stanovila presné ciele. Dosiahnuť, aby bolo chránených celkovo päť percent územia Slovenskej republiky a aby národné parky postupne rozšírili bezzásahovú zónu na 75 percent svojho územia. Zároveň trvá na založení rezervácie Pralesy Slovenska, ktorá by prísne chránila vzácne staré lesy, ktoré sa vyznačujú rozmanitosťou rastlinných a živočíšnych druhov a rovnako ochrane biotopov, ktoré sú dôležité pre zachovanie populácie tetrova hlucháňa.

Iniciatíva avizuje, že tak ako v predošlých dvoch rokoch, ani v roku 2019 neboli jej ciele zo strany vlády naplnené. „Žiaľ, v súčasnej vláde neexistuje dostatočná politická vôľa poskytnúť týmto lokalitám účinnú ochranu a obštrukcie v procese vyhlasovania rezervácie Pralesy Slovenska robí predovšetkým pôdohospodársky rezort, čo súvisí aj s nedostatočnou legislatívou. Tá dnes stavia ekonomické záujmy lesných hospodárov pred záujem ochrany prírody, dokonca aj v týchto mimoriadne vzácnych územiach. Po troch rokoch rokovaní je dnes čiastočným úspechom aspoň prísľub Lesov SR, že v najcennejších lokalít nebudú zasahovať. Vyhlásenie rezervácie zdá sa počká až na ďalšiu, veríme že k životnému prostrediu zodpovednejšiu a menej arogantnú vládu,“ hovorí Kaliský.

Prvé dva ciele by pritom dokázala vláda splniť súčasne. Rozloha národných parkov aktuálne dosahuje 6,5 percenta celkovej rozlohy Slovenskej republiky. Ak by teda bolo chránených 75 percent územia národných parkov, bolo by zároveň chránených takmer 5 percent slovenskej rozlohy.

Realita je však iná. Chránených je v súčasnosti iba 1,8 percenta slovenského územia. Od roku 2015 došlo iba v Národnom parku Nízke Tatry (NAPANT) k ťažbe dreva na ploche s výmerou 1833 hektárov. Takéto zásahy prirodzene ohrozujú populáciu tetrova hlucháňa, ktorý sa zvykne vyskytovať najmä v nedotknutých častiach prírody. Aj to je jeden z hlavných dôvodov, prečo za posledných desať rokov klesla populácia hlucháňa vo voľnej slovenskej prírode o 40 percent.

Občianska iniciatíva My sme les vznikla v roku 2017 ako reakcia na situáciu v slovenských lesoch. Jej cieľom je ochrana lesov a pralesov na Slovensku a fauny a flóry v nich. Nezisková organizácia spolupracuje s mnohými odborníkmi na oblasť životného prostredia a ochranármi. Podporu jej vyjadruje široká verejnosť ale aj množstvo známych osobností kultúrneho a spoločenského života.


Author postings SITA
You might also interested in
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.