LESY: Neštátni majitelia lesov by mohli dostať pomoc od vlády aspoň 3 mil. eur na zmiernenie katastrof

Výzva by mala byť predstavená začiatkom roku 2020. Neštátni majitelia lesov však požadovali na budúci rok vyčleniť pomoc vo výške až 20 miliónov eur.
BRATISLAVA 4. novembra (SITA) - Neštátni majitelia lesov by v roku 2020 mohli dostať finančnú pomoc od vlády vo výške aspoň troch miliónov eur. Konštatovala to v pondelok pre agentúru SITA ministerka pôdohospodárstva Slovenskej republiky Gabriela Matečná. Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska (ÚRZVNLS) však žiadala vládu o bezodkladnú masívnu pomoc slovenským lesom v budúcom roku vo výške až 20 miliónov eur.

Ministerka pôdohospodárstva v pondelok uviedla, že už sa s premiérom Petrom Pellegrinim na tému podpory neštátnych lesov v budúcom roku rozprávala. "Na úvod roku 2020 chceme vypísať výzvu aspoň v objeme minimálne 3 miliónov eur. Chceme aspoň takýmto spôsobom zmierniť dopady kalamitných situácií v našich lesoch. Tieto kalamity sú ako v neštátnych, tak aj v štátnych lesoch," povedala Gabriela Matečná.

Zástupcovia ÚRZVNLS požadovali od vlády finančnú pomoc v lesnom hospodárstve na plnenie mimoprodukčných funkcií lesov vo výške 40 miliónov eur (20 mil. eur v roku 2019 a 20 mil. eur v roku 2020) a na zriadenie krízového štábu pre riešenie mimoriadnej situácie lesov Slovenska.

"Za vládu neviem presne odpovedať, koľko eur poskytneme neštátnym majiteľom lesov v budúcom roku, nakoľko ide o veľký finančný objem. Snažíme sa však pomôcť neštátnym lesom v ekologizačných snahách. Už minulý rok sme prostredníctvom štátnej pomoci dávali neštátnym majiteľom lesov objem 2,5 mil. eur na ekologizačné projekty," ozrejmila Matečná.

Už pred rokom požiadali zástupcovia ÚRZVNLS vládu o masívnu pomoc slovenským lesom, ktoré podľa únie stíhajú prírodné katastrofy posledných pätnásť rokov. “Nechceme vyplakávať nad výkyvmi počasia, ktoré nám nechce ako objektívny fakt výrazne ovplyvňujúci aj vizuálny stav lesov akceptovať slovenská verejnosť a ani politici. Na základe vlastného mapovania škôd spôsobených vetrom a suchom, ktorému významne sekunduje podkôrny hmyz likvidujúci celé spoločenstvá zelených stromov, sú hlásenia jednotlivých drobných obhospodarovateľov katastrofálne, a situácia je kritická,” uviedol pre agentúru SITA predseda ÚRZVNLS Milan Ovseník.

Členmi Únie regionálnych vlastníkov neštátnych lesov Slovenska sú Bratislavské regionálne združenie vlastníkov neštátnych lesov a pasienkov Senec, Združenie trenčianskych vlastníkov súkromných, spoločenstevných a obecných lesov Dubnica nad Váhom, Slovenská spoločnosť urbárov a iných spoločenstiev Žilina, Okresné združenie vlastníkov neštátnych lesov Kysucké Nové Mesto, Regionálne združenie vlastníkov lesov okresu Čadca Zákopčie, Združenie vlastníkov neštátnych lesov Oravy Tvrdošín, Turčianske regionálne združenie vlastníkov lesov Turany, Liptovsko - Tatranské regionálne združenie vlastníkov lesov Liptovský Mikuláš, Regionálne združenie vlastníkov lesov Spiš Poprad, Šarišsko - zemplínske regionálne združenie vlastníkov neštátnych lesov Sabinov a Gemerské regionálne združenie vlastníkov neštátnych lesov Rožňava.


Author postings SITA
You might also interested in
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
 • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

  Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.