NR SR: Štátni ochranári žiadajú poslancov, aby schválili novelu o ochrane prírody a zachránili tak národné parky

Štátni ochranári rozdali poslancom pohľadnice, ktoré nezachytávajú malebné zábery štítov a lesov, ale rozsiahle výruby
BRATISLAVA 10. septembra (SITA) - Štátni ochranári dnes listom vyzvali poslancov, aby podporili návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny, o ktorej parlament v najbližších dňoch bude hlasovať. Pre poslancov zároveň pripravili špeciálnu edíciu pohľadníc zo slovenských národných parkov, ktoré nezachytávajú malebné zábery štítov a lesov, ale zobrazujú fotografie rozsiahlych výrubov. „Asi nikto takéto pohľadnice nebude chcieť posielať. Bohužiaľ, ešte horšie je takéto situácie vidieť na vlastné oči,“ povedal predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Peter Antal (Most-Híd).

Generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody (ŠOP) Martin Lakanda poslancov požiadal, aby podporili zmenu v ochrane najvzácnejších lokalít. "Aby predovšetkým zakázali plošné výruby, ako ich možno vidieť v Nízkych Tatrách,“ uviedol na brífingu. Podľa štátnych ochranárov novela síce nedokáže vyriešiť desaťročia neriešené problémy v ochrane národných parkov, no po sedemnástich rokoch je v parlamente reálna šanca podstatne zvýšiť ich ochranu. „Novela zakazuje plošné výruby v národných parkoch a nám, štátnym ochranárom, dáva do rúk reálne právomoci výrubom, výstavbe či iným zásahom do najvzácnejších území zabrániť,“ konštatoval riaditeľ Správy Národného parku Poloniny Mário Perinaj.

Novela zákona o ochrane prírody a krajiny posilňuje právomoci ŠOP. Štátni ochranári získajú silnú pozíciu pri zásahoch do chránených území. Podľa novej právnej úpravy bude totiž ich súhlas potrebný pri akýchkoľvek krokoch, ktoré by mohli ohroziť prírodu v národných parkoch, či už ide o ťažbu dreva, výkop zeminy, výstavbu alebo zásahy do vodných tokov. Dnes štátni ochranári môžu výrubom zabrániť len v najvyššom, piatom stupni ochrany. Okrem iného priamo v texte zakazuje plošné výruby v národných parkoch, aké je vidieť napríklad v Nízkych Tatrách.

Parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie už novelu odsúhlasil a odporučil poslancom, aby ju schválili. O novej legislatíve budú poslanci rozhodovať v polovici septembra, pričom po podpise prezidentky by vstúpila do platnosti od 1. januára 2020.


Author postings SITA
You might also interested in
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.