LESY: Slovenské lesy potrebujú jedinečnú legislatívu garantujúcu starostlivosť o ne, tvrdia lesníci

Podľa lesníkov je nevyhnutné zosúladiť existujúci zákon o ochrane prírody a krajiny a zákon o lesoch do podoby vzájomne prepojeného legislatívneho predpisu.
BRATISLAVA 9. septembra (SITA) - Slovenské lesy potrebujú vlastnú "ústavu" - jedinečný legislatívny predpis, garantujúci adekvátnu starostlivosť o lesné bohatstvo Slovenska vo všetkých rozhodujúcich záujmových oblastiach. Ide o odborné obhospodarovanie lesov, účinnú ochranu prírody a komplexné poskytovanie ekosystémových služieb, ktoré občania od lesa očakávajú. Konštatovali to v pondelok predstavitelia novovzniknutej odbornej platformy "Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska", ktorú zastupujú š.p. Lesy SR, Odborový zväz drevo, lesy, voda, PEFC Slovensko a Rada združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.

Programovým cieľom platformy je predstaviť a presadzovať dokument "Nová stratégia trvalo udržateľného využívania lesného bohatstva Slovenska". Platforma tento dokument iniciatívne predkladá vláde ako podnet na vypracovanie základného politického dokumentu - Štátnej politiky pre ochranu lesného bohatstva Slovenska. Platforma navrhuje, aby mal takýto dokument dlhodobú platnosť, napr. do roku 2050, aby ho prerokovala a schválila Národná rada SR a tým zaviazala vládu bezodkladne a systematicky realizovať túto štátnu politiku.

"Je nevyhnutné zosúladiť existujúci zákon o ochrane prírody a krajiny a zákon o lesoch do podoby vzájomne prepojeného legislatívneho predpisu, ktorý bude možné efektívne uplatňovať v praxi. Jeho súčasťou musí byť aj vytvorenie jednotnej štátnej správy, zameranej na ochranu lesného bohatstva SR, ale aj jednotné riadenie všetkých dôležitých aktivít, ovplyvňujúcich les pod jedným ministerstvom," uviedol Igor Viszlai z platformy.

Dokument vypracovaný platformou rieši bližšie aj nové usporiadanie a využitie lesov, revíziu chránených území, vlastníctvo lesov, drevo, klimatické zmeny, vzťah lesov a občanov a celospoločenskú dohodu o lese a krajine. "Ambíciou platformy je zjednotiť verejnosť na racionálne definovaných princípoch. Chceme dosiahnuť celospoločenskú dohodu, ktorá nebude výhradne ani ochranárska, ani lesnícka a ani drevárska. Problematiku záchrany lesov vníma naša platforma nadrezortne a nepoliticky a tak ju bude aj presadzovať," dodal Juraj Vanko z platformy.

Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska je novovzniknutá odborná platforma, zameraná na zlepšenie stavu slovenských lesov a na podporu trvalo udržateľného, polyfunkčného využívania lesa, vrátane trvalo udržateľného rozvoja odvetví, využívajúcich jedinečné prírodné lesné bohatstvo Slovenska. Predstaviteľmi platformy sú zástupcovia š.p. Lesy SR, Odborového zväzu drevo, lesy, voda, PEFC Slovensko a Rady združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.


Author postings SITA
You might also interested in
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.