BRATISLAVA: V bratislavských lesoch plánujú použiť chemikáliu Roundup, ochranári podávajú žalobu

Lesy SR tvrdia, že slovenská legislatíva umožňuje použitie prípravku Roundup, ktorým chcú likvidovať invázne dreviny
ochranných pásmach prírodnej rezervácie Ostrovné lúčky pri Rusovciach a prírodnej rezervácie Fialková dolina v Devíne. Povolenie na použitie týchto chemických látok vydal okresný úrad až do konca roku 2025.
Ako pre agentúru SITA povedal hovorca Lesov SR Pavel Machava, slovenská legislatíva umožňuje použitie prípravku Roundup. "Pokiaľ sa zmení legislatíva a prípravok Roundup Biactiv nebude považovaný za bezpečný, Lesy SR ho okamžite prestanú aplikovať," zdôraznil. Pripomenul, že Lesy SR majú podľa zákona povinnosť odstraňovať invázne a nepôvodné druh rastlín a drevín. Na to je podľa Machavu možné využiť aj iné spôsoby, ako je použitie chemických prípravkov. Avšak v tomto prípade ide o rozšírenie pajaseňa žliazkatého, pričom podľa vyhlášky je potrebné túto inváznu drevinu odstraňovať pomocou účinnej látky glyfosát, ktorú obsahuje Roundup Biactiv. "Treba dodať, že prípravok Roundup Biactiv je možné na základe stanoviska Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava používať aj v pásmach hygienickej ochrany 1. stupňa vodných zdrojov," uzavrel Machava.

Glyfosát, ktorý sa nachádza v prípravku Roundup Biactiv, je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie pravdepodobne karcinogénny aj pre ľudí. V januári tohto roka vyšlo najavo, že rozhodnutie Európskej komisie z decembra 2017 o predĺžení licencie na plošné používanie glyfosátu na ďalších päť rokov bolo založené na plagiáte americko-nemeckej biochemickej spoločnosti, ktorá ho vyrába. V súčasnosti už preto čelí viac ako deväťtisíc žalobám.


Author postings SITA
You might also interested in
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.