KDH: Chce zmeniť situáciu v lesnom hospodárstve, vyhodnotí návrh na dočasnú uzáveru na ťažbu dreva

Náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk Juraj Lukáč dnes povedal, že situácia v našich lesoch je extrémne zlá a preto si vyžaduje extrémne riešenie
BRATISLAVA 12. júla (SITA) - Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) vyhodnotí návrh na dočasnú uzáveru na ťažbu dreva na Slovensku. S návrhom prišlo Lesoochranárske zoskupenie Vlk. O záujme riešiť situáciu s ťažbou dreva na Slovensku informoval na dnešnej tlačovej besede predseda KDH Alojz Hlina, členka predsedníctva KDH Caroline Lišková a Juraj Lukáč zo združenia Vlk. Lesoochranárske zoskupenie Vlk na riešenie situácie v našich lesoch navrhuje na niekoľko rokov ťažobnú uzáveru v lesoch. Kresťanskí demokrati sa dohodli s Jurajom Lukáčom z Lesoochranárskeho združenia Vlk na tom, že pripravia v letných mesiacoch analýzu takéhoto zásadného opatrenia.

"Konzílium KDH sa venuje téme ochrany životného prostredia. Mrzí nás situácia v lesnom hospodárstve. Preto nám záleží, aby sa v tejto veci konalo. Zhodnotíme daný návrh ťažobnej uzávery. V najbližších týždňoch budeme zbierať odborné stanoviská, budeme vyhodnocovať, na aký časový úsek by bolo vhodné uzáveru zrealizovať a v septembri o tom budeme informovať. Záleží nám na pragmatickom riešení," uviedla Lišková.

Alojz Hlina považuje klimatické zmeny za vážny problém. "Ľadovce sa topia a na Slovensku sa stromy intenzívne ťažia," povedal Hlina. "Dostali sme do daru krásnu prírodu," dodal. Podľa neho je dôležité hľadať stred riešení. "Možno sa riešenie združenia Vlk môže zdať radikálne, my sme pripravení urobiť analýzu tohto opatrenia, aké socio-ekonomické dopady to bude mať. Treba to analyzovať odborne, a to chceme robiť. Na Slovensku sú tieto témy deficit. Je potrebné sa tomu venovať," vyhlásil. Hlina.

Náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk Juraj Lukáč dnes povedal, že situácia v našich lesoch je extrémne zlá a preto si vyžaduje extrémne riešenie. "Vyhlásiť dočasnú uzáveru na ťažbu dreva v našich lesoch, aby sa získal čas na zavedenie systémového poriadku, čo sa týka tažby, kontroly a aj predaja dreva," povedal. Podľa neho ministerstvo pôdohospodárstva tvrdí, že všetko v našich lesoch je v poriadku a rozloha lesov vzrastá. "Satelity, ktoré sú mimo dosah ministerstva pôdohospodárstva, však podľa neho ukazujú krutú pravdu, že za 10 rokov zmizlo na Slovensku 700 kilometrov štvorcových lesa, čo je približne rozloha Nízkych Tatier," povedal s tým, že les rúbeme rýchlejšie ako lesy prirastajú. Preto chce, aby sa urobila inventarizácia skladových zásob.

Výsledky dvoch inventarizácií, ktoré sa uskutočnili, sú podľa Lukáča rozporuplné a nie sú zverejňované. "Chceme, aby bola zavedená kontrola ťažby, aby bol naštartovaný aj verejný portál, kde by o každom metre štvorcovom lesa vedeli občania, aj to, či boli lesy vyťažené legálne. Na všetko toto je potrebný čas. Preto prichádzame s týmto návrhom, konzultovali sme to s lesníckymi odborníkmi, nevidia v tom problém," uzavrel Lukáč.


Author postings SITA
You might also interested in
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.