SÓLYMOS: Štátni ochranári by mali znásobiť úsilie pri ochrane najvzácnejších lokalít

SÓLYMOS: Štátni ochranári by mali znásobiť úsilie pri ochrane najvzácnejších lokalít
Šéf envirorezortu reagoval na zvyšujúci sa počet podnetov, ktoré sa týkajú výrubov lesov vrátane lokalít, kde žije ohrozený hlucháň
ó Sólymos, aby znásobili svoje úsilie, kým nezačne platiť novela zákona o ochrane prírody, ktorá zabezpečí adekvátnu ochranu vzácnych území vrátane národných parkov. Šéf envirorezortu tak reagoval na zvyšujúci sa počet podnetov, ktoré sa týkajú výrubov lesov v najvzácnejších lokalitách Slovenska. „Uvedomujem si, že mnohí z vás už dnes pracujú na sto percent. No po dlhých rokoch prichádza zmena v ochrane našich národných parkov a je pre nás dôležité, aby sme do konca roka využili všetky možnosti na ochranu toho najcennejšieho, čo Slovensko má,“ uviedol Sólymos v liste riaditeľom jednotlivých správ národných parkov, o ktorom informoval odbor komunikácie ministerstva životného prostredia. Zároveň vyzval verejnosť, aby sa v prípade podozrenia z ťažby v prísne chránených oblastiach neváhala obrátiť na príslušnú správu národného parku.

Najbližšie mesiace sú podľa neho pre budúcnosť národných parkov kľúčové. Až novely zákona o ochrane prírody a novela zákona o lesoch totiž nastavia systémové riešenie, ako zaistiť riadnu ochranu najvzácnejším lokalitám Slovenska. Ak parlament legislatívu schváli, tak plánovaná aj náhodná ťažba či akýkoľvek zásah do biotopov v národných parkoch bude podliehať súhlasu Štátnej ochrany prírody pred samotným začatím ťažby. "Nie ako dnes, keď môžeme reagovať prostredníctvom Slovenskej inšpekcie životného prostredia až po začatí ťažby,“ vyhlásil Sólymos.

Za posledné týždne inšpektori životného prostredia zastavili ťažbu dreva vo viacerých lokalitách, napríklad v Tatranskom národnom parku či v Národnom parku Nízke Tatry. Drevo sa ťažilo aj v lokalitách, kde žije kriticky ohrozený hlucháň. Lesníci tvrdia, že dôvodom ťažby v chránených územiach je lykožrútová kalamita, ktorú je nutné odstrániť.

Novela zákona o ochrane prírody dá štátnym ochrancom prírody reálne kompetencie pri ochrane vzácnych chránených lokalít a priamo zakáže plošnú ťažbu v národných parkoch. Novela prešla prvým čítaním v parlamente a získala podporu 90 poslancov. Ďalšie čítanie je na programe v septembri. Do platnosti by novela mala vstúpiť 1. januára 2020.


Author postings SITA
You might also interested in
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
 • Šestnáctý ročník veletrhu WOOD-TEC proběhne v roce 2020

  Na základě vývoje jednání se Svazem výrobců a dovozců dřevozpracujících strojů a zařízení a Svazem výrobců dřevozpracujících strojů a zařízení bylo ze strany Veletrhů Brno a.s. rozhodnuto o přeložení veletrhu na rok 2020.
 • Žigov Taper slabne. Slovensko už vyváža menej dreva, ani ho toľko nespaľuje

  Slovensko má dreva dostatok, keď má zalesnených vyše 40 percent územia. Realitou donedávna bolo, že až tretina vyťaženého dreva sa spracúvala po jeho vyvezení v zahraničí. A čoraz viac tejto suroviny končilo len v kotloch na výrobu energií. Posledné roky sa tieto negatívne trendy začínajú otáčať.
 • Dve tváre slovenských píl. Dnes hromžia na lesníkov, no vlaňajšok mali nebývalý

  Pred mesiacom slovenské píly upozornili, že prestanú odoberať drevo od štátnych Lesov SR, lebo je drahšie ako v cudzine. Bili na poplach, že ich drahé štátne drevo oberá o medzinárodnú konkurencieschopnosť, nakoľko im za ostatný rok na svetových trhoch klesli ceny predávaného reziva až o tretinu. Teraz sú už zbrane odložené, lebo lesy znížili ceny.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.