Drevári a lesníci sa dostávajú do zložitej situácie, tvrdí Zväz spracovateľov dreva SR

Drevári a lesníci sa dostávajú na Slovensku do zložitej situácie. Vplyvom masívnej podkôrnikovej kalamity v Českej republike, Nemecku, Taliansku a Rakúsku na stredoeurópskom trhu enormne vzrástla ponuka dreva, čo má za následok postupný pokles cien tak guľatiny, ako aj reziva a ďalšej drevárskej produkcie.
BRATISLAVA 12. júna (SITA) - Domáci lesníci a spracovateľské firmy doposiaľ znášali cenové korekcie na úkor svojho vlastného hospodárenia, no v súčasnosti sú už nútení rokovať o poklese cien, aby boli schopní umiestniť svoju produkciu. Konštatoval to v stredu generálny sekretár Zväzu spracovateľov dreva SR (ZSD) Peter Zemaník.

Na momentálnu situáciu negatívne vplýva podľa ZSD taktiež postupné zvyšovanie cien elektrickej energie, kde silová zložka ceny elektriny vplyvom trhovej situácie na konci roku 2018 zaznamenala strmý nárast, v niektorých prípadoch aj o 50 a viac percent. „K postupnému nárastu nákladov tak štátnych, ako aj súkromných firiem významne prispieva skokové zvyšovanie minimálnej mzdy, zavedenie nočných a víkendových príplatkov a ďalšie legislatívne opatrenia,“ doplnil Zemaník.

K aktuálnej zložitej situácii podľa ZSD prispieva aj nižší rast hrubého domáceho produktu (HDP) oproti prognózam v kľúčových partnerských krajinách EÚ. Takisto aj stagnácia až pokles domáceho stavebného trhu, avizovaný Zväzom stavebných podnikateľov Slovenska, ktorý predpokladá úbytok stavebných objednávok v roku 2019 o 3,6 %. "Stavebný sektor je samozrejme jedným z rozhodujúcich odberateľov pre domáce drevárske a spracovateľské podniky. Situáciu v piliarskom odvetví komplikuje aj klesajúca cena štiepky, pilín a ďalšieho odpadu z piliarskej výroby,“ pokračoval Zemaník.

Zástupcovia Drevárskej sekcie ZSD a Lesov SR v tejto situácii intenzívne rokujú o cenových opatreniach. Chcú tak minimalizovať riziko vzniku patovej situácie, ktorá by mohla viesť k razantnému kráteniu odberov guľatiny, resp. až k pozastaveniu piliarskych prevádzok pre stratu objednávok.

„Operatívne zníženie cien guľatiny by pomohlo obom zúčastneným stranám aj kvôli tomu, že súkromný sektor už na pokles cien zareagoval a snaží sa tak kopírovať trend, ktorý sa na zahraničných trhoch prejavil už skôr. Riešenie súčasných problémov, okrem iného, významne komplikuje zákonná povinnosť štátneho podniku Lesy SR, ktorý musí odvádzať do štátneho rozpočtu špeciálny odvod vo výške 5 mil. eur. Naviac, ten sám bojuje s masívnou podkôrnikovou kalamitou, na ktorej konci je významne nižšie speňaženie vyťaženej drevnej hmoty a vysoké budúce náklady na pestovanie nového lesa,“ uzavrel Zemaník.

Zväz spracovateľov dreva Slovenskej republiky je dobrovoľnou organizáciou zamestnávateľov na úrovni majiteľov - konateľov spoločností. Zväz založilo v roku 1997 šestnásť spoločností a v súčasnosti združuje viac ako 100 členských spoločností. Všetky súčasné členské spoločnosti ZSD sú predstaviteľmi odvetvia spracovania dreva alebo príbuzných odvetví (výrobné alebo obchodné spoločnosti), alebo predstavujú vedecko-výskumný potenciál.


Author postings SITA
You might also interested in
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
 • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

  Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.