Štátne lesy zmäkli. Mnohé prešľapy odhalené NKÚ uznali a sľubujú nápravy

Keď minulý týždeň Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) zverejnil prešľapy štátnych Lesov SR proti hospodárnemu nakladaniu so zverených majetkom, tie sa spolu s ministerstvom pôdohospodárstva na čele s Gabrielou Matečnou (SNS) najskôr ohradili, že v záveroch úradu vidia faktické nezrovnalosti a mnohé veci si s ním ešte musia vysvetliť. Teraz však rétoriku menia. V dnešnej širšej reakcii na kontrolu totiž viaceré výčitky NKÚ, na ktoré už dlhšie upozorňoval aj TREND a iné média, uznali a chcú zjednať nápravu.
Zastavajú napríklad dočerpanie peňazí na vlastnú pozitívnu mediálnu kampaň. Sľúbili aj to, že s NKÚ budú spolupracovať na podrobnom prešetrení objednávky protipožiarnych kamier ešte z čias šéfovania ministra Ľubomíra Jahnátka.

V iných sporných otázkach si však Lesy SR trvajú na svojom. Stále odmietajú napríklad výčitku úradu o niektorých podhodnotených predajoch dreva.

Mediálnu kampaň pozastavili

Mediálnu kampaň na vytváranie pozitívneho obrazu podniku v očiach verejnosti za jeden a pol milióna eur Lesy SR zastavujú potom, čo úrad skonštatoval, že pri nej absentujú akékoľvek merateľné ukazovatele reálneho prínosu.

„Štátny podnik po zisteniach o ťažkej merateľnosti prínosov z vlastného podnetu financovanie kampane zastavil, takže nedošlo k vyčerpaniu predmetu zmluvy,“ informuje štátny podnik. Kampaň prerušili zhruba v strede. Nedávno ministerstvo pôdohospodárstva TRENDU spresnilo, že zatiaľ je z kampane využitých asi 700-tisíc eur.

Viac na stránkach eTrendu https://www.etrend.sk/firmy/statne-lesy-zmakli-mnohe-preslapy-odhalene-nku-uznali-a-slubuju-napravy.html


Author postings E-trend
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
 • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

  Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
You might also interested in
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.