Ako unikajú peniaze zo štátnych lesov

Takto tiež vyzerá hospodárenie Lesov SR. A nie sú to len zistenia médií, ale aj závery veľkej kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Zneužívanie štátnej firmy v prospech ľudí napojených na politikov, o ktorom sa na Slovensku hovorí už roky, je realitou. Najhoršie je to, že o čo viac peňazí „uteká“ zo štátnych lesných podnikov, o to menšie zdroje majú na samotné lesy.
Mlčanlivosť nadovšetko
Začiatkom tohtoročnej jari dalo vedenie Lesov SR, ktoré spravujú polovicu lesov v krajine, podpísať zamestnancom čestné vyhlásenie o mlčanlivosti. Podľa jeho znenia musia zachovávať mlčanlivosť o všetkom, čo sa dozvedia pri výkone práce a čo môže byť obchodným tajomstvom zamestnávateľa. Mlčanlivosť sa nevzťahuje iba na prípady kriminálnej a inej protispoločenskej činnosti.

„Ako mám vedieť, čo je obchodné tajomstvo a čo sa môže došetriť ako kriminálna činnosť? Rozhodne nás ten papier pribrzdil v tom, aby sme hovorili na verejnosti o veciach, ktoré sa nám zdajú zvláštne a podozrivé,“ opisuje TRENDU zamestnanec podniku s tým, že informovať nemajú ani o samotnom vyhlásení, a preto sa bojí vystupovať pod svojím menom.

Viac na stránkach eTrendu https://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2019/cislo-20/ako-unikaju-peniaze-zo-statnych-lesov.html


Author postings E-trend
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
 • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

  Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
You might also interested in
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.