ENVIRO: Iniciatíva My sme les je proti leteckým postrekom

Predstavitelia iniciatívy My sme les na dnešnom brífingu v Banskej Bystrici pred sídlom štátneho podniku Lesy SR prezentovali svoj zamietavý postoj k leteckým postrekom dubových lesov.
BANSKÁ BYSTRICA 2. mája (SITA) – Iniciatíva považuje postreky za zbytočné, škodlivé a požadujú ich zastavenie. Postreky proti húseniciam mníšky veľkohlavej napriek nesúhlasu ochranárov plánujú realizovať štátne podniky Lesy SR aj Vojenské lesy a majetky SR vo viacerých lokalitách najmä na južnom Slovensku v máji a júni. Štátne lesy podľa ochranárov ignorujú fakt, že pri postrekoch budú aj v 1. stupni ochrany prírody zasiahnuté chránené živočíchy, teda potrebujú výnimku Ministerstva životného prostredia SR a navyše látka Biolit XL, ktorú plánujú použiť, nie je autorizovaná na letecký postrek. Lesy SR plánujú napadnuté stromy chrániť, prípravok podľa nich možno používať aj v ekologickom poľnohospodárstve.

„Nemáme k dispozícii žiadnu štúdiu, ktorá by skúmala vplyv látky na človeka. Výrobca len upozorňuje, že ide o dráždidlo a je potrebné používať ochranné pomôcky, aby sa zamedzilo kontaktu s látkou či jej vdychovaniu,” uviedol Rastislav Mičaník z iniciatívy My sme les a Karol Kaliský dodal, že „doterajšia ignorácia argumentov zo strany Lesov SR dokazuje, že tu evidentne vôbec nejde o ochranu lesa a mníšku veľkohlavú, ale len o naplnenie zmlúv a realizovanie jednostranných záujmov”.

Lesy SR vo svojom stanovisku zverejnenom na webovom sídle konštatujú, že napadnuté stromy budú chrániť. Uvádzajú informácie o enormne premnoženom škodcovi – mníške veľkohlavej, ktorá požiera listy duba, čím spôsobí úplnú stratu listov. Podľa výpočtov Lesníckej ochranárskej služby hrozí škoda vo výške 800-tisíc eur. Lesy SR preto pripravujú ochranu, na ktorú plánujú použiť certifikovaný a schválený prípravok Biolit XL. „Ide o biologický prípravok, ktorý sa môže použiť aj v ekologickom poľnohospodárstve,“ uvádza sa v stanovisku s tým, že jeho aplikáciu plánujú tak, ako uvádza výrobca. „Boli vybrané lokality, kde nie sú stojaté vody. Pred leteckou aplikáciou budeme informovať návštevníkov lesa,“ dodávajú lesníci s tým, že použitie výrobku plánujú na približne 600 hektároch, pričom celková výmera lesov v správe Lesov SR je 885-tisíc hektárov.

Občianska iniciatíva My sme les už začiatkom marca vyzvala ministerstvo pôdohospodárstva, aby zamedzilo leteckej aplikácii postrekov proti mníške veľkohlavej či iným škodcom v dubových lesoch. Podľa odborníkov je periodické premnoženie listožravého hmyzu normálnou súčasťou fungovania dubových lesov a duby si bez problémov stratu listov dokážu účinne v priebehu niekoľkých týždňov obnoviť. Týka sa to aj mníšky veľkohlavej. Podľa vyjadrenia lesníka Karola Kaliského z iniciatívy My sme les sú lykožrút alebo mníška len zámienky, ktoré majú poslúžiť na podporu biznisu s chemikáliami. Upozornil pritom na rámcovú dohodu medzi ministerstvom pôdohospodárstva a spoločnosťou Agrofert, ktorá by v priebehu nasledujúcich štyroch rokov mala dodať Lesom SR chemikálie za takmer 7,4 milióna eur.


Author postings SITA
You might also interested in
 • V revíre Kvietikových ľudí sa pytliači a ešte im naň štát dáva zľavu

  Koncom vlaňajška písal TREND o tom, ako štátne Lesy SR obracajú naruby verejný prísľub ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej o potrebe zľudovenia slovenského poľovníctva.
 • Predajne Kika opäť menia majiteľa, vzniknú nové internetové obchody

  Nábytkársky reťazec Kika po roku opäť mení majiteľa. Rakúsky holding Signa ho predáva spoločnosti XXXLutz, pod ktorú patrí tiež konkurenčná sieť Möbelix. Súčasťou transakcie je celkovo dvadsaťdva obchodov Kika na Slovensku, v Česku, Maďarsku a Rumunsku, informuje rakúsky portál Heute.at.
 • Štátne lesy zmäkli. Mnohé prešľapy odhalené NKÚ uznali a sľubujú nápravy

  Keď minulý týždeň Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) zverejnil prešľapy štátnych Lesov SR proti hospodárnemu nakladaniu so zverených majetkom, tie sa spolu s ministerstvom pôdohospodárstva na čele s Gabrielou Matečnou (SNS) najskôr ohradili, že v záveroch úradu vidia faktické nezrovnalosti a mnohé veci si s ním ešte musia vysvetliť. Teraz však rétoriku menia. V dnešnej širšej reakcii na kontrolu totiž viaceré výčitky NKÚ, na ktoré už dlhšie upozorňoval aj TREND a iné média, uznali a chcú zjednať nápravu.
 • Veľké odkrývanie hriechov lesníckych papalášov

  Vlaňajšia kontrola Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR na pôde štátnych lesných podnikov bola jednou z najväčších v histórii úradu.
 • Ako unikajú peniaze zo štátnych lesov

  Takto tiež vyzerá hospodárenie Lesov SR. A nie sú to len zistenia médií, ale aj závery veľkej kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Zneužívanie štátnej firmy v prospech ľudí napojených na politikov, o ktorom sa na Slovensku hovorí už roky, je realitou. Najhoršie je to, že o čo viac peňazí „uteká“ zo štátnych lesných podnikov, o to menšie zdroje majú na samotné lesy.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.