ENVIRO: Iniciatíva My sme les je proti leteckým postrekom

Predstavitelia iniciatívy My sme les na dnešnom brífingu v Banskej Bystrici pred sídlom štátneho podniku Lesy SR prezentovali svoj zamietavý postoj k leteckým postrekom dubových lesov.
BANSKÁ BYSTRICA 2. mája (SITA) – Iniciatíva považuje postreky za zbytočné, škodlivé a požadujú ich zastavenie. Postreky proti húseniciam mníšky veľkohlavej napriek nesúhlasu ochranárov plánujú realizovať štátne podniky Lesy SR aj Vojenské lesy a majetky SR vo viacerých lokalitách najmä na južnom Slovensku v máji a júni. Štátne lesy podľa ochranárov ignorujú fakt, že pri postrekoch budú aj v 1. stupni ochrany prírody zasiahnuté chránené živočíchy, teda potrebujú výnimku Ministerstva životného prostredia SR a navyše látka Biolit XL, ktorú plánujú použiť, nie je autorizovaná na letecký postrek. Lesy SR plánujú napadnuté stromy chrániť, prípravok podľa nich možno používať aj v ekologickom poľnohospodárstve.

„Nemáme k dispozícii žiadnu štúdiu, ktorá by skúmala vplyv látky na človeka. Výrobca len upozorňuje, že ide o dráždidlo a je potrebné používať ochranné pomôcky, aby sa zamedzilo kontaktu s látkou či jej vdychovaniu,” uviedol Rastislav Mičaník z iniciatívy My sme les a Karol Kaliský dodal, že „doterajšia ignorácia argumentov zo strany Lesov SR dokazuje, že tu evidentne vôbec nejde o ochranu lesa a mníšku veľkohlavú, ale len o naplnenie zmlúv a realizovanie jednostranných záujmov”.

Lesy SR vo svojom stanovisku zverejnenom na webovom sídle konštatujú, že napadnuté stromy budú chrániť. Uvádzajú informácie o enormne premnoženom škodcovi – mníške veľkohlavej, ktorá požiera listy duba, čím spôsobí úplnú stratu listov. Podľa výpočtov Lesníckej ochranárskej služby hrozí škoda vo výške 800-tisíc eur. Lesy SR preto pripravujú ochranu, na ktorú plánujú použiť certifikovaný a schválený prípravok Biolit XL. „Ide o biologický prípravok, ktorý sa môže použiť aj v ekologickom poľnohospodárstve,“ uvádza sa v stanovisku s tým, že jeho aplikáciu plánujú tak, ako uvádza výrobca. „Boli vybrané lokality, kde nie sú stojaté vody. Pred leteckou aplikáciou budeme informovať návštevníkov lesa,“ dodávajú lesníci s tým, že použitie výrobku plánujú na približne 600 hektároch, pričom celková výmera lesov v správe Lesov SR je 885-tisíc hektárov.

Občianska iniciatíva My sme les už začiatkom marca vyzvala ministerstvo pôdohospodárstva, aby zamedzilo leteckej aplikácii postrekov proti mníške veľkohlavej či iným škodcom v dubových lesoch. Podľa odborníkov je periodické premnoženie listožravého hmyzu normálnou súčasťou fungovania dubových lesov a duby si bez problémov stratu listov dokážu účinne v priebehu niekoľkých týždňov obnoviť. Týka sa to aj mníšky veľkohlavej. Podľa vyjadrenia lesníka Karola Kaliského z iniciatívy My sme les sú lykožrút alebo mníška len zámienky, ktoré majú poslúžiť na podporu biznisu s chemikáliami. Upozornil pritom na rámcovú dohodu medzi ministerstvom pôdohospodárstva a spoločnosťou Agrofert, ktorá by v priebehu nasledujúcich štyroch rokov mala dodať Lesom SR chemikálie za takmer 7,4 milióna eur.


Author postings SITA
You might also interested in
 • Čierny rok najväčších nábytkárov. Po Ekoltechu padol do strát aj Decodom

  Decodom Topoľčany i Ekoltech Fiľakovo sú ďaleko najväčšími nábytkárňami v slovenských rukách. A popri tom, že každá z nich zamestnáva po vyše tisícke ľudí, boli dlho vo veľmi slušných ziskoch. Navyše svoju podnikateľskú šikovnosť dokázali aj mimo svojej brandže.
 • IKEA v Malackách rozšíri výrobu drevotriesky. Aj vďaka novým plantážam

  Líder svetového predaja nábytku – švédsky koncern IKEA – nemá na Slovensku len veľký bratislavský obchodný dom, ale aj viacero fabrík na nábytok i závod na výrobu drevotriesky. Ten pri Malackách postavil koncern pritom na prelome milénia, a tak mu už v súboji s konkurentmi začal dochádzať dych.
 • Zákaz biomasakra je iluzórny. Kvalitné drevo z lesa sa spaľuje ďalej

  Vlani na konci roka pretlačili opoziční poslanci nečakane paragraf do legislatívnej normy, ktorá mala podľa nich prispieť k ochrane lesov. Zmenou zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie sa od januára 2019 mala zrušiť podpora pre elektrárne, ktoré spaľujú lesnú biomasu. Má ju dostávať len ten, kto využíva odpad z drevospracujúceho priemyslu. Na zvyšky z ťažby, napríklad konáre, by sa už vzťahovať nemala.
 • Kovbojka o revíry v priamom prenose

  Poľovnícka spoločnosť Horn s pätnástimi miestnymi členmi ponúkne za blízky revír Višničky, ktorý spravujú v Štiavnických vrchoch štátne Lesy SR, tomuto podniku ročný nájom v sume vyše 57-tisíc eur. Pri 1 400-hektárovej rozlohe štátnych pozemkov v tomto revíri je to pre štát určite výhodná cena. Veď za hektár revíru chcú ľudia z Hornu platiť až 41 eur ročne, pričom priemer z cenových súťaží štátnych lesov je na 23 eurách.
 • Lesník odhalil sfušované zalesňovanie. Vinník dostal ďalšie miliónové kontrakty

  Na spackané zalesňovanie v oblasti horehronského Telgártu upozornil v septembri radový lesník Lesov SR Matúš Hríbik, ktorý tam pôsobí. Privátny dodávateľ podľa jeho slov nevysadil dostatočne veľké plochy a veľa stromčekov sa našlo hromadne zahrabaných len tak pod zemou.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.