AGRO: Matečná chce, aby v pozemkových úpravách pokračovali aj ďalšie vlády

Šéfka agrorezortu Gabriela Matečná chce, aby pozemkové úpravy pokračovali aj pri nasledujúcich vládach a aby sa stali prioritou.
BRATISLAVA 16. apríla (SITA) - Uviedla to na utorkovej tlačovej besede, kde predstavila ich systémové riešenie na Slovensku. Každoročne by mal štát spustiť pozemkové úpravy v 120 katastrálnych územiach počas 30 rokov. Zároveň by úpravy každoročne podporil sumou vo výške 30,8 mil. eur.

"Sceľovanie pozemkov, takzvané pozemkové úpravy, prinesú významné výhody vlastníkom, užívateľom, obciam štátu i krajine. Či už pôjde o zhodnotenie pozemkov vlastníkov, realizovanie investícií, nižších nákladov pre štát pri výstavbe infraštruktúry alebo zlepšenie ochrany prírody a udržanie vody v krajine," uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Návrh podľa nej predložia do ďalšieho pripomienkového procesu.

"Pozemkové úpravy nemajú ambíciu len usporiadať to rozdrobené pozemkové vlastníctvo na Slovensku, ale ich druhá ambícia je tá krajinotvorná," uviedol predseda predstavenstva Komory pozemkových úprav SR Vladimír Uhlík. Podľa neho majú ambíciu cez návrhy v pozemkových úpravách priniesť do krajiny tie prvky, ktoré v nej v minulosti boli. Aby sa ochránila pôda pred eróziou a krajina pred povodňami.

Ministerka Gabriela Matečná na tlačovej besede predstavila kritériá výberu katastrálnych území, ktoré budú vplývať na poradie realizovania pozemkových úprav. Sú nimi tzv. vlastnícke kritériá, ako sú počet parciel na jedného vlastníka, počet vlastníkov na parcelu, priemerný počet parciel na liste vlastníctva na hektár, podiel špeciálnych kultúr poľnohospodárskej výroby, podiel poľnohospodárskej pôdy bez špeciálnych kultúr a podiel lesných pozemkov v katastrálnom území.

Medzi tzv. užívacie kritériá v katastrálnom území patria priemerné počty žiadateľov o priame podpory, viacnásobné deklarácie, počty mladých farmárov, podiely výmery podnájomných pozemkov a podiely tzv. bielych plôch. Sú to také plochy, ktoré sú v katastri nehnuteľností evidované ako poľnohospodárska pôda, no v súčastnosti tam je les. Medzi mimorezortné kritériá patria podpora najmenej rozvinutých okresov, podpora plánovaného budovania infraštruktúry, podpora nakladania s vodou v prírode a ochrana prírody či podpora strategických investícií a priemyselných parkov.

Matečná vláde navrhne viacero opatrení. Využité budu nielen kapacity odborníkov v pozemkových úpravách, ale posilnená bude aj štátna správa. Obce a okresné úrady a ich pozemkové a lesné odbory majú mať kľúčovú úlohu pri realizácii pozemkových úprav v ich katastrálnych územiach.


Author postings SITA
You might also interested in
 • Dve tváre slovenských píl. Dnes hromžia na lesníkov, no vlaňajšok mali nebývalý

  Pred mesiacom slovenské píly upozornili, že prestanú odoberať drevo od štátnych Lesov SR, lebo je drahšie ako v cudzine. Bili na poplach, že ich drahé štátne drevo oberá o medzinárodnú konkurencieschopnosť, nakoľko im za ostatný rok na svetových trhoch klesli ceny predávaného reziva až o tretinu. Teraz sú už zbrane odložené, lebo lesy znížili ceny.
 • V revíre Kvietikových ľudí sa pytliači a ešte im naň štát dáva zľavu

  Koncom vlaňajška písal TREND o tom, ako štátne Lesy SR obracajú naruby verejný prísľub ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej o potrebe zľudovenia slovenského poľovníctva.
 • Predajne Kika opäť menia majiteľa, vzniknú nové internetové obchody

  Nábytkársky reťazec Kika po roku opäť mení majiteľa. Rakúsky holding Signa ho predáva spoločnosti XXXLutz, pod ktorú patrí tiež konkurenčná sieť Möbelix. Súčasťou transakcie je celkovo dvadsaťdva obchodov Kika na Slovensku, v Česku, Maďarsku a Rumunsku, informuje rakúsky portál Heute.at.
 • Štátne lesy zmäkli. Mnohé prešľapy odhalené NKÚ uznali a sľubujú nápravy

  Keď minulý týždeň Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) zverejnil prešľapy štátnych Lesov SR proti hospodárnemu nakladaniu so zverených majetkom, tie sa spolu s ministerstvom pôdohospodárstva na čele s Gabrielou Matečnou (SNS) najskôr ohradili, že v záveroch úradu vidia faktické nezrovnalosti a mnohé veci si s ním ešte musia vysvetliť. Teraz však rétoriku menia. V dnešnej širšej reakcii na kontrolu totiž viaceré výčitky NKÚ, na ktoré už dlhšie upozorňoval aj TREND a iné média, uznali a chcú zjednať nápravu.
 • Veľké odkrývanie hriechov lesníckych papalášov

  Vlaňajšia kontrola Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR na pôde štátnych lesných podnikov bola jednou z najväčších v histórii úradu.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.