MVO: Ochrana prírody by mala byť kľúčovou témou eurovolieb

Organizácie zaujíma aj názor kandidátov na poľnohospodársku politiku EÚ
BRATISLAVA 11. apríla (SITA) - Ochrana prírody a jej rozmanitosti by mala byť kľúčovou témou blížiacich sa volieb do Európskeho parlamentu. Myslia si to mimovládne organizácie SOS/BirdLife Slovensko a WWF Slovensko (World Wildlife Fund - Svetový fond na ochranu prírody), preto pripravili sériu otázok pre kandidátov na poslancov. Otázky sa týkajú ochrany biodiverzity, hospodárenia v lesoch, poľnohospodárskej politiky a boja s klimatickou zmenou. Agentúru SITA informovala Andrea Settey Hajduchova z WWF Slovensko.

Posledná Správa o stave planéty 2018, ktorú pravidelne vydáva WWF, konštatuje, že za posledných 50 rokov sa populácie rýb, vtákov, obojživelníkov, plazov a cicavcov znížili v globálnom meradle až o 60 percent. Aj preto prvá zo siedmich otázok, ktorú organizácie SOS/BirdLife Slovensko a WWF Slovensko kladú kandidátom na europoslancov, smeruje práve k ochrane biodiverzity. „Patrí ochrana biodiverzity medzi vaše priority? Aké kroky budete presadzovať, aby nedochádzalo k jej ďalšiemu úbytku?" znie prvá otázka. Organizácie zaujíma aj názor kandidátov na poľnohospodársku politiku EÚ, ktorá v aktuálnej podobe poškodzuje prírodu, prispieva k zmene klímy a zlyháva v podpore mladých farmárov a farmárov, ktorí chcú hospodáriť trvalo udržateľným spôsobom. Pýtajú sa na aktuálnu tému infringementu, v ktorom Európska komisia upozornila Slovensko, že pri ťažbe dreva nedodržiava Smernicu o biotopoch. Organizácie tiež zaujíma, aké opatrenia v boji so zmenou klímy kandidáti podporujú a aký je ich názor na dotácie z verejných zdrojov pre biomasu či malé vodné elektrárne.

SOS/BirdLife Slovensko a WWF Slovensko zaslali otázky všetkým demokratickým stranám, ktoré boli v prieskume agentúry Focus z marca 2019 v prvej desiatke podľa preferencií. Odpovede na otázky budú verejne dostupné na stránkach SOS/BirdLife Slovensko a WWF Slovensko.


Author postings SITA
You might also interested in
 • Dve tváre slovenských píl. Dnes hromžia na lesníkov, no vlaňajšok mali nebývalý

  Pred mesiacom slovenské píly upozornili, že prestanú odoberať drevo od štátnych Lesov SR, lebo je drahšie ako v cudzine. Bili na poplach, že ich drahé štátne drevo oberá o medzinárodnú konkurencieschopnosť, nakoľko im za ostatný rok na svetových trhoch klesli ceny predávaného reziva až o tretinu. Teraz sú už zbrane odložené, lebo lesy znížili ceny.
 • V revíre Kvietikových ľudí sa pytliači a ešte im naň štát dáva zľavu

  Koncom vlaňajška písal TREND o tom, ako štátne Lesy SR obracajú naruby verejný prísľub ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej o potrebe zľudovenia slovenského poľovníctva.
 • Predajne Kika opäť menia majiteľa, vzniknú nové internetové obchody

  Nábytkársky reťazec Kika po roku opäť mení majiteľa. Rakúsky holding Signa ho predáva spoločnosti XXXLutz, pod ktorú patrí tiež konkurenčná sieť Möbelix. Súčasťou transakcie je celkovo dvadsaťdva obchodov Kika na Slovensku, v Česku, Maďarsku a Rumunsku, informuje rakúsky portál Heute.at.
 • Štátne lesy zmäkli. Mnohé prešľapy odhalené NKÚ uznali a sľubujú nápravy

  Keď minulý týždeň Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) zverejnil prešľapy štátnych Lesov SR proti hospodárnemu nakladaniu so zverených majetkom, tie sa spolu s ministerstvom pôdohospodárstva na čele s Gabrielou Matečnou (SNS) najskôr ohradili, že v záveroch úradu vidia faktické nezrovnalosti a mnohé veci si s ním ešte musia vysvetliť. Teraz však rétoriku menia. V dnešnej širšej reakcii na kontrolu totiž viaceré výčitky NKÚ, na ktoré už dlhšie upozorňoval aj TREND a iné média, uznali a chcú zjednať nápravu.
 • Veľké odkrývanie hriechov lesníckych papalášov

  Vlaňajšia kontrola Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR na pôde štátnych lesných podnikov bola jednou z najväčších v histórii úradu.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.