SaS: Žiada vypísanie nového výberového konania na šéfa Štátnych lesov TANAP-u

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzvala ministerku pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabrielu Matečnú, aby neakceptovala výsledok výberového konania na riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u a aby dala vypísať nový konkurz na tento post.
BRATISLAVA 11. marca (SITA) – Novým šéfom Štátnych lesov TANAP-u sa má stať Rastislav Hutta, ktorý vyhral výberové konanie. „Je známy developerskými aktivitami v Nízkych Tatrách. Napriek tomu, že ministerka Matečná tvrdí, že kandidát splnil všetky podmienky a požiadavky výberového konania, je nevhodné tvrdiť, že pán Hutta skončil prvý. Bol totiž jediný, ktorý sa zúčastnil na výberovom konaní, hoci pôvodne boli dvaja uchádzači,“ uviedol poslanec NR SR za SaS Radoslav Pavelka.

Poslankyňa za SaS Anna Zemanová navyše poukázala na nesprávne nastavené požiadavky výberového konania. „Preferovalo sa lesnícke alebo ekonomické vzdelanie, pričom zo zriaďovacej listiny organizácie vyplývajú iné hlavné činnosti, a to realizovať úlohy a ciele vyplývajúce zo zákona o ochrane prírody a krajiny,“ tvrdí Zemanová. SaS okrem toho pripomenula, že Hutta tiež podnikal v oblasti ťažby dreva, opracovaní drevnej hmoty a výrobe komponentov z dreva. Takýto človek bude podľa liberálov len ťažko obhajovať záujmy TANAP-u, aj keď formálne ukončí podnikanie.

Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP) budú mať nového riaditeľa. Na miesto odvolaného šéfa Pavla Fabiana má nastúpiť Rastislav Hutta. Výberové konanie na nového riaditeľa vypísalo ministerstvo pôdohospodárstva na 19. februára. Z dvoch prihlásených záujemcov sa na ňom zúčastnil len jeden uchádzač, Rastislav Hutta. Výberová komisia ho po osobnom pohovore odporučila vymenovať za riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u. „Výberová komisia v rámci výberového procesu uskutočneného formou osobného pohovoru s uchádzačom overila jeho odborné znalosti, manažérske schopnosti a všeobecný prehľad a na základe zhodnotenia výsledkov konštatuje, že Rastislav Hutta dosiahol 121 bodov a umiestnil sa na 1. mieste v poradí,“ uviedol agrorezort na svojej internetovej stránke.

Podľa obchodného registra Hutta v nedávnej dobe bol alebo stále je konateľom, spoločníkom alebo členom predstavenstva v 29 spoločnostiach ako napríklad Tatra development group, Skilandia, Eenergia, Interwood, Koliba Bešeňovka či Liptovská investičná spoločnosť.

Agentúra SITA požiadala ministerstvo pôdohospodárstva o stanovisko.


Author postings SITA
You might also interested in
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.