BRATISLAVA: Mestské lesy ochránia pred ťažbou, výstavbou a autami

Z polovice bratislavských mestských lesov sa stane bezzásahová zóna
BRATISLAVA 7. marca (SITA) – Mestské lesy ochránia pred ťažbou, výstavbou a autami. Poslanci bratislavského mestského zastupiteľstva dnes jednomyseľne schválili návrh na novú zonáciu mestských lesov, ktorý rozdeľuje mestské lesy na tri zóny. Cieľom novej zonácie je predovšetkým podporiť rekreáciu a ochranu prírody v mestských lesoch. Vzniknú takisto oblasti, kde bude úplný zákaz ťažby dreva.

Na viac ako polovici územia, ktoré sa bude nazývať „zóna kľudu“, bude zakázaná ťažba dreva, stavanie alebo pohyb áut. Hlavnými funkciami tejto zóny bude ochrana prírody a rekreácia v nenarušenom prírodnom prostredí. Práve o túto časť mestských lesov majú Bratislavčania najväčší záujem.

Nadväzuje na ňu druhá zóna, „zóna rekreácie, ochrany prírody a lesného hospodárstva“, ktorá vyzerá ako klasický, pokojnejší les. V tejto zóne sa obmedzí ťažba dreva.

Najnavštevovanejšia časť bratislavských lesov bude tzv. „zóna intenzívnej rekreácie“. Patria sem miesta ako Partizánska lúka, Kamzík, Horáreň Krasňany alebo Kačín. V tejto zóne bude povolené postaviť okrem existujúcich rekreačných atrakcií aj ďalšie atrakcie pre návštevníkov.

Poslanci zastupiteľstva sa pripoja k Memorandu o spolupráci a spoločnom postupe pri ochrane lesov na území Bratislavského samosprávneho kraja. Cieľom memoranda je trvalo udržateľné lesné hospodárstvo a podpora rekreačného potenciálu lesov.

V roku 2017 vznikla z iniciatívy hlavného mesta pracovná skupina, ktorej úlohou bolo vytvoriť koncepciu rozvoja Mestských lesov v Bratislave. Ide o cca 3 200 hektárov lesných pozemkov vo vlastníctve hlavného mesta, ktoré obhospodaruje mestská organizácia Mestské lesy. Súčasťou koncepcie rozvoja bol aj cieľ vypracovať zonáciu územia lesov, ktorá by rozčlenila územie do troch hlavných zón. Ochrana prírody, rekreácia a šport sú hlavné zámery zonácie. Nová zonácia by nemala obmedzovať poľovníctvo, pričom sa do budúcna plánuje jeho regulácia. Pôvodný návrh na zonáciu vypracoval tím odborníkov pod vedením architekta a urbanistu Petra Žalmana.


Author postings SITA
You might also interested in
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.