ENVIRO: Za úbytok starých lesov môže ochranársky prístup ku kalamitám, tvrdia lesníci

Ochranári podľa lesníkov kladú prekážky na vykonanie včasných sanačných opatrení, čo vedie k rozšíreniu podkôrneho hmyzu a následnej náhodnej ťažbe dreva
BRATISLAVA 7. februára (SITA) - Ochranu lesov je možné zabezpečiť len aktívnymi opatreniami, ktoré sú zamerané na zvýšenie odolnosti lesných ekosystémov. Neuskutočnenie takýchto opatrení prispelo k úplnému rozpadu pôvodných horských smrekových ekosystémov v chránených oblastiach a zapríčinilo enormné zvýšenie náhodných ťažieb dreva. „Práve obštrukcie zo strany ochrany prírody prispeli ku katastrofickému rozšíreniu podkôrného hmyzu,“ uviedol vo vyhlásení hovorca Slovenskej lesníckej komory Dávid Hančinský v reakcii na konanie Európskej komisie (EK) voči Slovensku za nedostatočnú ochranu niektorých druhov a biotopov, najmä hlucháňa, ktorý je na pokraji vyhynutia. Dôvodom je intenzívna ťažba dreva v horských oblastiach a úbytok starých lesov, ktoré obýva.

Lesníci tvrdia, že na nepriaznivý stav lesov dlhodobo upozorňovali. Štátna ochrana prírody aj mimovládne organizácie však upozornenia bagatelizovali a prehlasovali, že lykožrútová kalamita sa spontánne zastaví sama. Ochranári podľa Hančinského kladú lesníkom prekážky na vykonanie včasných sanačných opatrení, čo vedie k rozšíreniu podkôrneho hmyzu a následnej náhodnej ťažbe dreva. „Sú pranierovaní výhradne lesníci, ktorí robia len to, čo im ukladá zákon na územiach, kde je potrebné sanovať dôsledky kalamity,“ zdôraznil s tým, že lesníci sú pripravení prispieť k pozitívnym zmenám, ale požadujú férový a spravodlivý prístup.

EK konštatovala, že stav viacerých druhov živočíchov a rastlín a ich biotopov na Slovensku je nepriaznivý a zaslala Slovensku takzvané odôvodnené stanovisko, na ktoré musí do dvoch mesiacov odpovedať a vysvetliť, aké kroky prijalo alebo plánuje prijať na zlepšenie ochrany lesov. Pokiaľ nebude náprava, Komisia môže Slovensko zažalovať na Európskom súdnom dvore za neplnenie záväzkov. Ochranári vyzvali vládu, aby čo najskôr prijala novelu zákona o lesoch z dielne ministerstva pôdohospodárstva a novelu zákona o ochrane prírody a krajiny z dielne ministerstva životného prostredia. Tieto novely mali viesť k lepšej ochrane starých smrekových lesov pred náhodnými ťažbami a k posilneniu kompetencií orgánov ochrany prírody, ktoré by mali byť o náhodnej ťažbe vopred informované a mali by mať možnosť posúdiť, či je v súlade s predmetom ochrany biotopov a druhov. Ministerstvo životného prostredia uviedlo, že novelu zákona o ochrane prírody a krajiny je nutné v záujme ochrany prírody prijať čo najskôr. Nová legislatíva sa sústredí aj na ochranu vzácnych druhov živočíchov a rastlín, obmedzuje vykonávanie veľkoplošnej ťažby v chránených územiach a posilňuje právomoci štátnych orgánov ochrany prírody. Vlani tiež MŽP vypracovalo program záchrany hlucháňa hôrneho a tetrova hoľniaka, ktorý predstavuje konkrétne opatrenia na ochranu tohto druhu a jeho územia.


Author postings SITA
You might also interested in
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.