Organizácia Forest Európe bude opäť rokovať o dohode o európskych lesoch

Slovenskému predsedníctvu v Konferencii ministrov o ochrane lesov v Európe (Forest Europe) sa podarilo po piatich rokoch obnoviť rokovania o právne záväznej európskej dohode o lesoch.
BRATISLAVA 9. decembra (SITA) – Rozhodnutie prijaté na bratislavskom zasadnutí zástupcov vlád jednotlivých krajín a Európskej únie musia ešte potvrdiť európski ministri, ktorí zodpovedajú za agendu lesov. Rokovania o dohode prerušili koncom roka 2013 a odvtedy sa ich nedarilo obnoviť.

V prípade kladného stanoviska ministrov dostane ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná mandát, aby požiadala príslušné inštitúcie OSN, v tomto prípade Európsku hospodársku komisiu a Organizáciu pre výživu a poľnohospodárstvo o čo najskoršie začatie negociácií. „V takom prípade by išlo o zásadný krok, ktorý by mohol viesť k prijatiu európskeho dohovoru o lesoch, právne záväzného nástroja pre európske lesy – prvého svojho druhu na svete,“ informoval hovorca ministerstva pôdohospodárstva Michal Feik.

Forest Europe je najvyšším paneurópskym politickým procesom pre spoluprácu v oblasti trvalo udržateľného obhospodarovania lesov v Európe. Jeho úlohou je zlepšiť spoluprácu v oblasti lesníckej politiky a podporovať trvalo udržateľné využívanie lesov s cieľom zabezpečenia všetkých funkcií lesa. Slovensko predsedá Forest Europe od roku 2016, v roku 2020 prevezme predsedníctvo Nemecko. Konferencia ministrov o ochrane lesov v Európe v súčasnosti zahŕňa 46 európskych krajín a EÚ.


Author postings SITA
You might also interested in
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
 • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

  Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.