Organizácia Forest Európe bude opäť rokovať o dohode o európskych lesoch

Slovenskému predsedníctvu v Konferencii ministrov o ochrane lesov v Európe (Forest Europe) sa podarilo po piatich rokoch obnoviť rokovania o právne záväznej európskej dohode o lesoch.
BRATISLAVA 9. decembra (SITA) – Rozhodnutie prijaté na bratislavskom zasadnutí zástupcov vlád jednotlivých krajín a Európskej únie musia ešte potvrdiť európski ministri, ktorí zodpovedajú za agendu lesov. Rokovania o dohode prerušili koncom roka 2013 a odvtedy sa ich nedarilo obnoviť.

V prípade kladného stanoviska ministrov dostane ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná mandát, aby požiadala príslušné inštitúcie OSN, v tomto prípade Európsku hospodársku komisiu a Organizáciu pre výživu a poľnohospodárstvo o čo najskoršie začatie negociácií. „V takom prípade by išlo o zásadný krok, ktorý by mohol viesť k prijatiu európskeho dohovoru o lesoch, právne záväzného nástroja pre európske lesy – prvého svojho druhu na svete,“ informoval hovorca ministerstva pôdohospodárstva Michal Feik.

Forest Europe je najvyšším paneurópskym politickým procesom pre spoluprácu v oblasti trvalo udržateľného obhospodarovania lesov v Európe. Jeho úlohou je zlepšiť spoluprácu v oblasti lesníckej politiky a podporovať trvalo udržateľné využívanie lesov s cieľom zabezpečenia všetkých funkcií lesa. Slovensko predsedá Forest Europe od roku 2016, v roku 2020 prevezme predsedníctvo Nemecko. Konferencia ministrov o ochrane lesov v Európe v súčasnosti zahŕňa 46 európskych krajín a EÚ.


Author postings SITA
You might also interested in
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.