LESY: V štátnych lesoch sa zvyšuje ťažba, hospodársky výsledok je nižší, tvrdí hnutie Sme rodina

V štátnych lesoch sa zvyšuje ťažba, hospodársky výsledok Lesov SR je však nižší.
BRATISLAVA 13. novembra (SITA) - Informoval o tom predseda hnutia Sme rodina - Boris Kollár na utorkovej tlačovej besede. Podľa neho je to buď výsledkom kradnutia, alebo je rezort riadený nekompetentne zástupcami Slovenskej národnej strany.

Podpredseda výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Peter Pčolinský upozornil, že predtým, ako SNS ovládla rezort pôdohospodárstva, sa v priemere ťažili 4 milióny metrov kubických dreva ročne, pričom priemerný hospodársky výsledok bol zhruba 12 miliónov eur. Dnes sa ťaží zhruba o 250 tisíc metrov kubických dreva viac, zároveň ale klesol hospodársky výsledok Lesov SR pod 9 miliónov eur.

"Situácia je v súčasnosti veľmi zlá," komentoval súčasný stav vedúci pracovnej skupiny hnutia Sme rodina – Boris Kollár pre životné prostredie a lesné hospodárstvo Ján Mizerák. Dôvodom je podľa neho hlavne zle nastavená obchodnej politika.

Mizerák má obavy, či sa túto situáciu podarí zvládnuť. Lesy SR tiež podľa neho znižujú počty zamestnancov, pretože nemajú finančné prostriedky na ich ohodnotenie. Zároveň vníma obrovské kalamity, ktoré sú v Rakúsku aj Poľsku, v Česku aj Nemecku. Je pretlak dreva a Lesy SR podľa neho výrazným spôsobom prišli o trhy. V Českej republike sa problematike lesov venuje priamo premiér, na Slovensku sa tomuto problému podľa Mizeráka nevenuje ani špička v rezorte pôdohospodárstva, rovnako ani ministerka.

Vláda sa podľa Kollára pýši, ako chce pomáhať ľuďom, pritom Lesy SR predávajú kubík najmenej kvalitného palivového dreva za 60 eur, hoci priemerná cena všetkých kategórií dreva je v priemere 49,68 eura. Lesy SR sú druhým najväčším štátnym zamestnávateľom. Ľudia zamestnaní v tomto sektore sú nedostatočne platovo ohodnotení. Je to hrozba pre vyľudnenie vidieka, upozornil predseda strany na ďalšie problémy.


Author postings SITA
You might also interested in
 • Únos štátu po poľovnícky: Ako papaláši cez úrady obrali urbárnikov o revír

  Poľuje iba každý stý Slovák, a tak väčšinu ľudí súboje poľovníckych partií o revíry nijako zvlášť nezaujímajú. Úplne iný rozmer však tieto boje nadobúdajú, ak v nich niekto prichádza o revír aj vďaka zneužitiu právomocí úradov a štátnych lesných podnikov, ktoré ich spravujú. Vtedy už ide o „únos štátu“ v prospech oponenta, a ten sa môže zopakovať v ktorejkoľvek oblasti života. Slušným ľuďom tak ostáva iba veľká nechuť, lebo spravodlivosť majú zasa hľadať len u toho istého štátu.
 • IKEA postavila inteligentnú fabriku

  V závode Flatline v Malackách beží už šiesty rok rozsiahly projekt digitalizácie a automatizácie výroby. V súčasnosti pokračuje robotizáciou nadväzujúcich procesov.
 • Drevári sa udomácňujú v pokojných vodách

  Jeden z najviac krízou postihnutých sektorov sa nevedel dlho dostať z marazmu. No po predvlaňajšku zopakoval ďalší výborný rok aj vlani. Za dva roky sa dostal takmer na svoju predkrízovú výkonnosť. Reč je o slovenskom drevárstve, ktoré je zamerané na produkciu stavebného dreva i na polotovary pre nábytkárov.
 • Nemecké Asko pridá na Slovensku štyri nové predajne

  Záujem nadnárodných predajcov nábytku o Slovensko neutícha. Len nedávno nemecký predajca nábytku Sconto oznámil, že ešte túto jeseň otvorí svoju štvrtú predajňu v Žiline. Na ďalšiu expanziu sa chystá aj ďalšia nemecká sieť Asko. K jej terajším šiestim slovenským predajniam majú v pribudnúť ďalšie štyri.
 • Slovensko aj Žiga konečne vyvážajú do zahraničia výrazne menej dreva ako donedávna

  Najväčším neduhom domáceho lesnícko-drevárskeho biznisu je už dlhodobo vývoz veľkých objemov surového dreva do cudziny. Pridaná hodnota i pracovné miesta pri spracúvaní "slovenského" dreva sa tak tvoria až v zahraničí. Najmä v Rakúsku a Česku. Aspoň posledné roky však dochádza aj k veľmi dynamickému poklesu exportov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.