Štátny podnik Lesy SR zvýši zisk za poľovnícke revíry viac ako päťnásobne

Zisk Lesov SR za poľovnícke revíry by mal vroku 2019 dosiahnuť cez 500tisíc eur, pričom vroku 2017 to bolo len 89 tisíc eur.
BRATISLAVA 25. októbra (SITA) - V štátnom podniku Lesy Slovenskej republiky (Lesy SR) zavádzajú nový model starostlivosti o poľovné revíry, po novom sa už nebudú prenajímať, ale záujemcovia si môžu zakúpiť tzv. odpredaj odstrelu. Nový model bude pre Lesy SR znamenať radikálne vyššie príjmy. Z 23 revírov, v ktorých už bol tento model realizovaný, budú mať Lesy SR v roku 2019 zisk viac ako 500 tisíc eur, v minulom roku to bolo len 89 tisíc eur. Nárast zisku tak predstavuje viac ako 570 %. Informoval o tom vo štvrtok vedúci odboru komunikácie Lesy SR Pavel Machava v tlačovej správe.

Štátny podnik má vo svoje správe celkovo 103 poľovníckych revírov. V minulosti bola väčšina z nich prenajatá, veľakrát na dlhé obdobie. V tomto roku sa skončili nájomné zmluvy v 31 revíroch. V prvých 23 revíroch už boli podpísané zmluvy na tzv. odpredaj odstrelu. Do konca roka 2018 prevezmú Lesy SR do svojej správy ďalších osem revírov, v roku 2019 sedemnásť. Dôvodom je podľa štátneho podniku ukončenie doby prenájmu.

„Lesy SR realizujú plánovaný odpredaj odstrelu v zmysle novej schválenej metodiky a koncepcie vo svojich vybraných poľovných revíroch s prihliadnutím a implementáciou odporúčaných postupov vládou schváleného materiálu Koncepcie rozvoja poľovníctva v SR. K dnešnému dňu sme získali 23 nových zmluvných dlhodobých partnerov, ktorých činnosť pri manažmente jednotlivých poľovných revíroch budeme náležite sledovať a vyhodnocovať,“ povedal generálny riaditeľ Lesy SR Marian Staník. Lesy SR pozitívne hodnotia ochotu žiadateľov prispievať k zveľadeniu daného poľovného revíru pri realizácii jednotlivých opatrení v zmysle predložených Plánov rozvoja poľovníckeho hospodárenia, ktoré výhľadovo nastavujú v drvivej väčšine aj spoluprácu s miestnymi komunitami, školami či záujmovými združeniami.

Finančné náklady spojené s realizáciou týchto činností na seba zmluvne prevzali počas celej doby platnosti zmlúv partneri Lesov SR, čo je podľa štátneho podniku ďalším ekonomickým bonusom k samotnej cene za odpredaj odstrelu. Zároveň tieto aktivity prinášajú podľa Lesov SR významný „nefinančný“ benefit pri budovaní stabilných partnerstiev so širokou verejnosťou a zároveň aj zvyšovanie úrovne povedomia laickej verejnosti o problematike poľovníctva a výkonu práva poľovníctva v SR, ktoré priamo súvisí aj s ochranou vzácnych druhov živočíchov a vzdelávaním mladých ľudí.

„Musím zdôrazniť, že po zverejnení prvých ponúk a následne uzávierky došlých ponúk sme očakávali výrazne vyšší objem podaných žiadostí k jednotlivým poľovným revírom, no pravdepodobne vplyvom nastavenia našej cenovej politiky pre daný poľovný revír, ktorá vysoko presahovala doterajšie ročné príjmy Lesov SR za prenájom, došlo k prirodzenej selekcii uchádzačov. Navyše okrem stanovenej ceny za odpredaj odstrelu bolo potrebné spĺňať ďalšie náročné kritériá, ktoré vyhodnocovala externá odborná komisia,“ doplnil obchodný riaditeľ štátneho podniku Tomáš Klouček.


Author postings SITA
You might also interested in
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.