TATRANSKÁ JAVORINA: V oblasti ochrany prírody sa musí nájsť konsenzus

Vláda SR a premiér Peter Pellegrini spolu s lesníkmi a predstaviteľmi ochrany prírody dnes navštívili rezervácie v najvyššom stupni ochrany vo Vysokých Tatrách.
TATRANSKÁ JAVORINA 23.októbra (SITA) – Cieľom výjazdu, ktorý iniciovalo ministerstvo pôdohospodárstva, bolo nájsť spoločnú reč v oblasti ochrany prírody. Na jednej strane stoja lesní hospodári, ktorí chcú obhospodárovať lesy, na strane druhej sú ochranári, ktorí presadzujú bezzásahovosť. Premiér dnes hovoril o potrebe uvoľniť celospoločenské pnutie medzi oboma tábormi a nájsť konsenzus.

„Som veľmi rád, že sme našli zhodu, pretože sa ukazuje, že tam kde sa chce vedia lesníci a ochranári spolupracovať, takým vzorovým príkladom je chránené územie Poľana v Slovenskom Stredohorí. Preto sme sa dohodli, že ešte predtým ako bude do vlády predložený nový zákon ministerstva životného prostredia o ochrane prírody a krajiny a nový zákon o lesoch, z dielne ministerstva pôdohospodárstva, budú musieť oba tábory zasadnúť za okrúhly stôl a dosiahnuť konsenzus,“ uviedol premiér, ktorý zároveň dodal, že štát musí chrániť naše prírodné bohatstvo, na druhej strane aj vlastnícke vzťahy, tých, ktorí ich vlastnia.

Podľa premiéra, ak je pravda, že príroda z toho dokáže sa dostať sama a pod navonok mŕtvym lesom sa nachádza živý les, tak je to v poriadku. Na druhej strane je pravdou aj to, že lesníci, ktorí roky obhospodarujú naše lesy už nemôžu robiť ani základné úkony, ktoré káže zdravý rozum.

Jasno do celej veci by mohli priniesť zákony, ktoré pripravujú oba rezorty. Minister životného prostredia László Sólymos,si za svojou novelou zákona o ochrane prírody stojí: „Náš jasný postoj je, že 6,5 % územia Slovenska tvoria národné parky a legislatíva musí byť nastavená tak, aby ochrana územia nebola len na papieri, ale aby sa dala reálne aj vykonávať. Keď chceme aby tu po nás niečo ostalo, musíme zabezpečiť ochranu našich lesov. Je to len o tom, či si vieme pripustiť, že v bezzásahovom území sa nezasahuje," uviedol. Pavol Majko, riaditeľ Správy Tatranského národného parku uviedol na margo dnešného rokovania, že je rád, že majú ministra, ktorý sa dokáže postaviť za ochranu prírody: „My tu v Tanape už nemáme kde ustupovať, keď chceme zachrániť les pre budúce generácie.“

Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka obhajuje svoje. „Aj štátna ochrana prírody, aj ministerstvo pôdohospodárstva, pod gesciu ktorého patria lesy, ustúpilo z niektorých svojich extrémnych pozícii a našlo spoločnú reč. Kým nenájdeme zhodu, nie je možné oba zákony predložiť. Ministerka tiež poukázala aj na fakt, že ich spája spoločný záujem, a to ochrana lesov, no klimatické podmienky sa menia, ich úlohou je ochrániť lesy. Problém je, že 63% územia lesov je pod nejakým stupňom ochrany, a to je dosť veľké číslo.

Aj keď každý rezort má vlastnú pravdu, nateraz sa dohodli, že ukončia mediálne prestrelky a začnú spoločné rokovania.


Author postings SITA
You might also interested in
 • Únos štátu po poľovnícky: Ako papaláši cez úrady obrali urbárnikov o revír

  Poľuje iba každý stý Slovák, a tak väčšinu ľudí súboje poľovníckych partií o revíry nijako zvlášť nezaujímajú. Úplne iný rozmer však tieto boje nadobúdajú, ak v nich niekto prichádza o revír aj vďaka zneužitiu právomocí úradov a štátnych lesných podnikov, ktoré ich spravujú. Vtedy už ide o „únos štátu“ v prospech oponenta, a ten sa môže zopakovať v ktorejkoľvek oblasti života. Slušným ľuďom tak ostáva iba veľká nechuť, lebo spravodlivosť majú zasa hľadať len u toho istého štátu.
 • IKEA postavila inteligentnú fabriku

  V závode Flatline v Malackách beží už šiesty rok rozsiahly projekt digitalizácie a automatizácie výroby. V súčasnosti pokračuje robotizáciou nadväzujúcich procesov.
 • Drevári sa udomácňujú v pokojných vodách

  Jeden z najviac krízou postihnutých sektorov sa nevedel dlho dostať z marazmu. No po predvlaňajšku zopakoval ďalší výborný rok aj vlani. Za dva roky sa dostal takmer na svoju predkrízovú výkonnosť. Reč je o slovenskom drevárstve, ktoré je zamerané na produkciu stavebného dreva i na polotovary pre nábytkárov.
 • Nemecké Asko pridá na Slovensku štyri nové predajne

  Záujem nadnárodných predajcov nábytku o Slovensko neutícha. Len nedávno nemecký predajca nábytku Sconto oznámil, že ešte túto jeseň otvorí svoju štvrtú predajňu v Žiline. Na ďalšiu expanziu sa chystá aj ďalšia nemecká sieť Asko. K jej terajším šiestim slovenským predajniam majú v pribudnúť ďalšie štyri.
 • Slovensko aj Žiga konečne vyvážajú do zahraničia výrazne menej dreva ako donedávna

  Najväčším neduhom domáceho lesnícko-drevárskeho biznisu je už dlhodobo vývoz veľkých objemov surového dreva do cudziny. Pridaná hodnota i pracovné miesta pri spracúvaní "slovenského" dreva sa tak tvoria až v zahraničí. Najmä v Rakúsku a Česku. Aspoň posledné roky však dochádza aj k veľmi dynamickému poklesu exportov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.