LESY: Lesníci poukazujúci na nečestné praktiky sa nechcú stretnúť s vedením

Lesníci a signatári vyhlásenia Odmietame, ktorí kritizujú „nečestné praktiky“ vedenia štátneho podniku Lesy SR, sa odmietli stretnúť generálny riaditeľom sekcie lesného hospodárstva ministerstva pôdohospodárstvam Petrom Kickom, ktorý sa chcel na stretnutí dozvedieť, „čo zlé sa deje v Lesoch SR“.
BRATISLAVA 23. októbra (SITA) – Prvým dôvodom odmietnutia je, že vyhlásenie nebolo určené pre vysokých predstaviteľov lesníctva, ktorí situáciu v tejto oblasti dlhodobo neriešia. Signatári sú tiež presvedčení, že Kicko musel o nespravodlivých rozhodnutiach svojich podriadených vedieť. „Aj vďaka vášmu slepému postoju k tomu, čo sa v lesníctve dnes deje, prichádzajú lesy o veľké finančné prostriedky a lesníci o vieru, že to môže v našej profesii fungovať aj bez devastačného vplyvu veľkých oligarchov i malých zlodejov,“ napísali signatári Kickovi, ktorý podľa nich vo svojej funkcii zlyhal.

Jedenásti lesníci sa výzvou Odmietame postavili proti vedeniu štátneho podniku Lesy SR. Obrátili sa pritom na obyčajných lesníkov, nie na vysokých predstaviteľov lesníctva, ktorí už podľa nich „definitívne potvrdili nemohúcnosť voviesť našu profesiu do sféry prirodzenej celospoločenskej úcty“. Vo vyhlásení spomínajú zmanipulované verejné obstarávania, podivné obchody či nepoctivé pokyny. „Odmietame tých, ktorí si za hlavnú náplň svojich vysokých funkcií zvolili drancovanie spoločného lesného majetku,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Vedenie Lesov SR v reakcii vyhlásilo, že akékoľvek podozrenia na nezákonné správanie budú vyšetrené a v prípade dokázania viny bude vyvodená aj personálna zodpovednosť. „Akékoľvek podozrenia na nezákonné správanie našich zamestnancov preveríme. V našom podniku nebudeme tolerovať takéto praktiky. Ak sa preukáže pochybenie našich zamestnancov, budeme vyvodzovať aj personálnu zodpovednosť,“ zdôraznil generálny riaditeľ Lesov SR Marian Staník. Dodal, že podnik zvýši rozsah interných kontrol a venovať sa bude aj anonymným podaniam.


Author postings SITA
You might also interested in
 • Únos štátu po poľovnícky: Ako papaláši cez úrady obrali urbárnikov o revír

  Poľuje iba každý stý Slovák, a tak väčšinu ľudí súboje poľovníckych partií o revíry nijako zvlášť nezaujímajú. Úplne iný rozmer však tieto boje nadobúdajú, ak v nich niekto prichádza o revír aj vďaka zneužitiu právomocí úradov a štátnych lesných podnikov, ktoré ich spravujú. Vtedy už ide o „únos štátu“ v prospech oponenta, a ten sa môže zopakovať v ktorejkoľvek oblasti života. Slušným ľuďom tak ostáva iba veľká nechuť, lebo spravodlivosť majú zasa hľadať len u toho istého štátu.
 • IKEA postavila inteligentnú fabriku

  V závode Flatline v Malackách beží už šiesty rok rozsiahly projekt digitalizácie a automatizácie výroby. V súčasnosti pokračuje robotizáciou nadväzujúcich procesov.
 • Drevári sa udomácňujú v pokojných vodách

  Jeden z najviac krízou postihnutých sektorov sa nevedel dlho dostať z marazmu. No po predvlaňajšku zopakoval ďalší výborný rok aj vlani. Za dva roky sa dostal takmer na svoju predkrízovú výkonnosť. Reč je o slovenskom drevárstve, ktoré je zamerané na produkciu stavebného dreva i na polotovary pre nábytkárov.
 • Nemecké Asko pridá na Slovensku štyri nové predajne

  Záujem nadnárodných predajcov nábytku o Slovensko neutícha. Len nedávno nemecký predajca nábytku Sconto oznámil, že ešte túto jeseň otvorí svoju štvrtú predajňu v Žiline. Na ďalšiu expanziu sa chystá aj ďalšia nemecká sieť Asko. K jej terajším šiestim slovenským predajniam majú v pribudnúť ďalšie štyri.
 • Slovensko aj Žiga konečne vyvážajú do zahraničia výrazne menej dreva ako donedávna

  Najväčším neduhom domáceho lesnícko-drevárskeho biznisu je už dlhodobo vývoz veľkých objemov surového dreva do cudziny. Pridaná hodnota i pracovné miesta pri spracúvaní "slovenského" dreva sa tak tvoria až v zahraničí. Najmä v Rakúsku a Česku. Aspoň posledné roky však dochádza aj k veľmi dynamickému poklesu exportov.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.