Slovensko aj Žiga konečne vyvážajú do zahraničia výrazne menej dreva ako donedávna

Najväčším neduhom domáceho lesnícko-drevárskeho biznisu je už dlhodobo vývoz veľkých objemov surového dreva do cudziny. Pridaná hodnota i pracovné miesta pri spracúvaní "slovenského" dreva sa tak tvoria až v zahraničí. Najmä v Rakúsku a Česku. Aspoň posledné roky však dochádza aj k veľmi dynamickému poklesu exportov.
Ešte pred štyrmi rokmi putovalo do cudziny až 3,4 milióna kubíkov surového dreva, čo predstavovalo vyše tretiny vtedajších ťažieb. Vlani to boli už len dva milióny kubíkov. Predovšetkým vďaka medziročnému prepadu exportov až o pol milióna kubíkov. Celková ťažba dreva zo slovenských lesov sa však nijako nezmenila. Pred štyrmi rokmi i vlani bola na identických 9,4 milióna kubíkov.

Vývozy na úrovni dvoch miliónov kubíkov nespracovaného dreva ročne pritom krajina naposledy vykazovala okolo prelomu milénia. Vtedy však celoslovenská ťažba dreva predstavovala len okolo šesť miliónov kubíkov ročne.

Viac na stránakch eTrendu: www.etrend.sk/firmy/slovensko-i-zigov-taper-konecne-vyvazaju-do-cudziny-vyrazne-menej-dreva-ako-donedavna.html


Author postings E-trend
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
  • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

    V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
  • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

    Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
You might also interested in
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.