Výrobě nábytku v ČR se v poslední době daří.

Ve dnech 20. až 23. října se na brněnském výstavišti uskuteční již 14. ročník mezinárodního veletrhu pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl WOOD-TEC. Více než 200 firem a 190 světových značek se bude prezentovat v pavilonech V a F a přilehlých volných plochách. Nábytkářskému průmyslu bude patřit pavilon F. Výrobě nábytku v České republice se v poslední době daří. Ukazují to i nejnovější statistická data zveřejněná Asociací českých nábytkářů (AČN).

Členové Asociace českých nábytkářů plánují velké investice do výrobních zařízeníTento fakt se zjevně projevuje i zvýšeným zájmem o nákup nových moderních technologií. V době konání veletrhu WOOD-TEC, který je nejucelenější expozicí dodavatelů technologií a materiálů pro nábytkářský průmysl, bude ve čtvrtek 22. října v pavilonu F (sál č.2) od 10 hod zasedat představenstvo AČN. Jenom společnosti členů představenstva v letošním roce plánují několikamilionové investice do nových výrobních zařízení. Konkrétně se jedná o společnosti Hon a.s. a Mias OC s.r.o.


Nábytkářský průmysl v letošním roce pravděpodobně překoná nejlepší předkrizová léta!Krize je pryč a nábytkářské výrobní závody jedou na „plný plyn“. Čísla, která odhadujeme, vychází z hospodářských výsledků za první pololetí roku 2015.
V roce 2007 se v tuzemsku vyrobilo nábytku za 41,65 mld. Kč. Byl to doposud nejlepší výsledek v historii. Nyní však existují předpoklady, že tento výsledek bude překonán. Podle kvalifikovaného odhadu (dopočtu) Asociace českých nábytkářů a společnosti Apicon Consulting, je očekávaný výsledek pro tento rok téměř 43 miliard Kč. Kvalifikovaný odhad (dopočet) vychází z hodnot výsledku za první pololetí 2015 a zároveň uvažuje dynamiku vývoje. To by mohlo být o 1,26 miliardy Kč více než v roce 2007.

Po šesti letech strmého růstu exportní výkonnosti nábytkářského průmyslu v letošním roce očekáváme velmi mírný pokles exportní výkonnosti. Tento výsledek je zároveň doprovázen zlepšením v růstu tuzemské spotřeby nábytku. To je po několika letech nesmírně pozitivní signál. Je ovšem potřeba konstatovat, že dochází k permanentnímu růstu objemu dováženého nábytku ze zahraničí. Očekáváme, že dojde k nárůstu spotřeby importovaného nábytku o téměř dvě procenta. I nadále však platí, že za pozitivním vývojem ve výrobě nábytku stojí exportní úspěšnost českých výrobců nábytku. Pro letošní rok odhadujeme, že exportní výkonnost neklesne pod 19 procentních bodů. Ačkoliv předpokládáme mírný pokles exportní výkonnosti, stále se za posledních sedm let jedná o strmý nárůst exportní aktivity, poté co se exportní výkonnost českých nábytkářů v roce 2009 propadla na 6,3 %.
Za výrazným zvýšením podílu importovaného nábytku na spotřebě stojí zejména velké specializované nábytkářské markety. Ty se snaží o zákazníka bojovat především cenou a velkým množstvím slevových akcí, podobně jako je tomu třeba u potravin. Zároveň disponují velkými kapitálovými možnostmi, které umožňují efektivně nakupovat. Největší podíl na importu nábytku do České republiky má Polsko. To by v letošním roce mohlo do ČR dovézt nábytek za více než 2 mld. Kč.
Druhým největším importérem nábytku do ČR je Čína. Předpokládáme, že Čína by mohla do ČR importovat nábytek za téměř 1,5 mld. Kč. Polsko společně s Čínou letos pravděpodobně dosáhnou na 46,68 % podílu na celkovém importu nábytku. Až na třetím importním místě je Německo s očekávanými 1,2 mld. Kč. Naopak 29,74 % českého exportu nábytku bude mířit do Německa, tedy přes 3,5 mld. Kč. S velkým odstupem následuje Slovensko, Francie, Velká Británie…


Author postings WOOD-TEC Veletrhy Brno
 • Šestnáctý ročník veletrhu WOOD-TEC proběhne v roce 2020

  Na základě vývoje jednání se Svazem výrobců a dovozců dřevozpracujících strojů a zařízení a Svazem výrobců dřevozpracujících strojů a zařízení bylo ze strany Veletrhů Brno a.s. rozhodnuto o přeložení veletrhu na rok 2020.
 • WOOD-TEC potvrdil svou pozici nejdůležitější dřevařské a nábytkářské události pro Česko a Slovensko - předběžná záverečná zpráva

  Automatizace, robotizace a digitalizace ve zpracování dřeva a výrobě nábytku – to jsou hlavní trendy, které představil patnáctý ročník Mezinárodního veletrhu pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl WOOD-TEC, který je zaštítěn podporou světového sdružení EUMABOIS. Právě zaměření na průmysl 4.0 odráží poptávku zpracovatelů dřeva a nábytkářů, kteří řeší způsob zvládání zakázek při aktuálním nedostatku kvalifikovaných pracovních sil.
 • WOOD-TEC 2017: vrací se WOOD-TEC aréna, novinkou bude exponátová soutěž

  V pořadí již 15. ročník Mezinárodního veletrhu pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl WOOD-TEC proběhne na brněnském výstavišti od 31. 10. do 3. 11. 2017. Jedná se o nejdůležitější veletrh pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl v České republice a na Slovensku.
 • WOOD-TEC 2015 – efektivní místo pro Vaši prezentaci

  Přípravy na 14.ročník dřevařského veletrhu WOOD-TEC jsou již v plném proudu. Od úterý 20.října do pátku 23.října bude brněnské výstaviště patřit opět všem milovníkům dřeva. Představí se zde celá řada firem a společností, které budou prezentovat široké portfólio výrobků, ať již strojů, nástrojů, materiálů či zařízení pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl.
 • Výrobě nábytku v ČR se v poslední době daří.

  Ve dnech 20. až 23. října se na brněnském výstavišti uskuteční již 14. ročník mezinárodního veletrhu pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl WOOD-TEC. Více než 200 firem a 190 světových značek se bude prezentovat v pavilonech V a F a přilehlých volných plochách. Nábytkářskému průmyslu bude patřit pavilon F. Výrobě nábytku v České republice se v poslední době daří. Ukazují to i nejnovější statistická data zveřejněná Asociací českých nábytkářů (AČN).
You might also interested in
 • ČIERNY BALOG: Pripravujú pietny akt venovaný obetiam lesov

  V tomto roku pribudlo na Symbolickom lesníckom cintoríne vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu 26 tabuliek s menami zosnulých
 • Slovenský nábytok získal ocenenie

  Hodnotiteľská komisia výstavy nábytku Moddom ocenila kvalitné vyhotovenie kuchýň Decodom, pôsobivý odkaz na minulosť prostredníctvom retro kuchyne a efektívne využitie komunikačných aktivít k príprave veľtrhu.
 • Veľtrh Nábytok a bývanie v Nitre predstaví drevodomy

  Novinky a trendy v oblasti bývania predstaví 26. ročník veľtrhu Nábytok a bývanie, ktorý bude od 8. do 13. marca na Výstavisku Agrokomplex v Nitre. Jeho hlavnou témou bude dôležitosť pocitu vnímať svoj domov ako svoje kráľovstvo. Tohtoročnou novinkou je prvý ročník podujatia zameraného na modernú a tradičnú architektúru z dreva, ktoré ponesie názov Moderné drevodomy.
 • Pozvánka do Technologického centra Král s.r.o. v Žiline

  Pozývame Vás do nášho Technologického centra v Žiline. Aktuálne stroje, ktoré sú k dispozícii k bližšiemu spoznaniu, nájdete na našej novej webovej stránke: http://www.kral-zilina.sk/technologicke-centrum Teoreticky je každý stroj od každého výrobcu perfektný. To sa dočítate v katalógoch. Ale v praxi sú veľké rozdiely. Či je to komfort obsluhy, bezpečnosť alebo efektivita. Je dobré, že naše technológie môžete odskúšať oveľa skôr, ako budú u vás pracovať.
 • Otvorenie centra kovania Häfele na Slovensku

  Od teraz môžeme ponúknuť slovenským zákazníkom širšiu ponuku, keďže 27. augusta sme oficiálne otvorili nové centrum pre kovanie v Špačinciach. Spolupráca s dodávateľom kovania firmou Häfele bola poňatá seriózne, čo podčiarkla aj účasť zástupcov z nemeckej centrály pána Franka Meyer a Stephanie Kellner. Miroslav Malženický, konateľ JAFHolz Slowakia a Martin Běhounek konateľ Häfele Česko a Slovensko pozdravili hostí a pozvali ich k prehliadke nového centra pre kovanie.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.